رفلاکس

رفلاکس چيست؟

 

رفلاکس معده زماني اتفاق مي‌افتد که شيري که کودک بلعيده است، از طريق مري به بالا بازگردد.

حداقل ۴۰ درصد از کودکان دچار رفلاکس ميشوند.

رفلاکس معمولا با تکامل دستگاه گوارش کودک بهبود مي يابد.

هنگامي که شکم کودک پر باشد، محتواي شير و اسيد از دريچه معده عبور کرده و وارد حلق يا دهان کودک مي‌شود و ناراحتي ايجاد مي‌کند.

گاهي کودک دوباره شير بالا آمده را قورت مي‌دهد يا ممکن است در دهان نگه دارد, به اين وضعيت “رفلاکس خاموش” گفته مي‌شود.

فراموش نکنيد معده کودک بسيار کوچک است بنابراين ممکن است نتواند شير زيادي بخورد مگر آنکه بخشي از آن را بالا بياورد.

هنگامي که کودک تازه متولد مي‌شود، معده او تنها به اندازه يک فندق است.

در روز سوم تولد اندازه معده کودک به اندازه يک گردو مي‌شود. در روز دهم تولد، اندازه معده او تقريباً به اندازه يک تخم‌ مرغ است.

به مرور زمان دريچه عضلاني معده قوي‌تر مي‌شود و از طرفي ظرفيت معده نيز بيشتر مي‌شود بنابراين با اين تغييرات رفلاکس برطرف مي‌گردد.

۹۰% از کودکاني که دچار رفلاکس هستند، پيش از پايان يکسالگي خود به ‌خود خوب مي‌شوند.

اما گاهي اوقات رفلاکس معده مربوط به وضعيت ديگري است که باعث کندي عملکرد گوارش مي‌شود. در اين موارد غذا  به مدت طولاني‌تري در معده مي‌ماند. اين وضعيت مي‌تواند منجر به عدم تحمل شير گاو و يا آلرژي به شير شود. در چنين مواردي بايد با متخصص اطفال صحبت کنيد.

علائم رفلاکس در نوزادان:

خروج شير از گوشه  لب و در موارد شديدتر استفراغ شير و محتويات معده با خروج از دهان و بيني نوزاد.

گرفتگي بيني و احساس سرماخوردگي دائمي نوزاد يا شيرخوار که با تميز و باز نمودن بيني رفع نمي شود.بي قراري نوزاد حين يا بلافاصله بعد از شير خوردن .

بي قراري و گريه هاي شديد و طولاني که به سختي فابل کنترل مي باشد و بر خلاف بي قراري هاي مربوط به کوليک.

نوزادي که همراه با قرمز شدن صورت نوزاد و جمع کردن پاها داخل شکم مي باشد و با داروهاي ضد کوليک و تغيير وضعيت خواباندن نوزاد يا گرم کردن و مالش دادن شکم کنترل مي شود, اين دردها همراه با وضعيت کماني در نوزاد (خم کردن سر به عقب،بالا دادن شکم و کمر و صاف و کشيده نگهداشتن پاها) بوده وبه سختي کنترل خواهند شد.

احساس گشنگي مداوم به طوريکه کودک به شدت انگشت،دست و هر چه را که مي تواند به دهان برده و به نظر مي رسد هيچگاه کامل سير نمي شود.

تاخير در آروغ زدن يا آروغ زدن همراه درد.

پريدن از خواب همراه با جيغ زدن (ناله کردن در خواب.

عرق کردن سر و صورت هنگام شير خوردن.

سردي کف دست و پاي نوزاد.

رنگ پريدگي در ناحيه صورت و لبها هنگام شروع دردها.

آبريزش مداوم از دهان همراه با احساس درد در بلعيدن.

سکسکه هاي طولاني همراه با احساس ناخوشايند که گاه به سرفه هاي خلط دار ختم مي شود.

سرفه هاي تک تک وبا فاصله همراه درهم کشيده شدن صورت نوزاد هنگام سرفه.

عطسه هاي پي در پي که گاه همراه خروج مقادير کمي شير از بيني نوزاد مي باشد.

خس خس سينه هنگام شيرخوردن يا خواب بخصوص زماني که نوزاد در سطحي صاف و نرم خوابانده مي شود.

احساس لرزش پشت قفسه سينه نوزاد هنگام شيردهي به نوزاد يا شيرخوار.

نفس کشيدن با دهان باز هنگام خواب با يا بدون ريزش آب از دهان.

سرفه هاي شبانه که اغلب مزمن بوده و همراه بيدار شدن هاي مکرر و احساس درد در شيرخوار مي شود.

حملات مکرر  ذات الريه در نوزاد يا شيرخوار که نيازمند درمان دارويي و يابستري شدن در بيمارستان باشد.

سرفه هنگام گريه يا خنده شديد يا تکان دادن نوزاد يا شيرخوار.

تنگي نفس و سرفه هاي مزمن در دوران نوپايي و کودکي که اغلب با آسم کودکي اشتباه مي شوند و بسياري از اين کودکان مدتها تحت درمان آسم و برونشيت قرار مي گيرند و بدون تشخيص علت زمينه اي و کنترل آن (ريفلاکس معده)  پاسخ درماني مناسبي نمي گيرند.

حملات مکرر گرفتگي صدا يا تغيير صدا که مشابه علايم خروسک بوده و گاه به اشتباه  تحت درمان براي خروسک هاي ناشي از بيماريهاي ويروسي قرار مي گيرند و با فاصله اندکي مجددا” علايم بروز مي کند.عدم کنترل رفلاکس به علت صدمات درازمدت حنجره و ناي توسط اسيد معده،سبب نرمي حنجره و  آسيب به تارهاي صوتي و لذا خس خس گلو و تغيير دائمي صدا ميشود.

چون شير منبع تغذيه اي مناسبي براي رشد ميکروبهاست،ورود شير به داخل ريه شيرخواران در حجمهاي کم باعث عفونت ريه ها يا اصطلاحا” سينه  پهلو در بيمار ميگردد.

علايم طبقه بندي نشده رفلاکس:

 

نوزادان مبتلا به رفلاکس معده اغلب از نظر والدين نوزاداني بي قرار،ناآرام و پر جنب و جوشند که نگهداري از آنها سخت و گاهي طاقت فرسا مي باشد.

اين نوزادان بسيار کم خواب و عادت به بغل شدن داشته و در جاي خود احساس آرامش ندارند لذا والدين اغلب مجبورند ساعتها نوزاد را در بغل نشسته يا ايستاده نگهدارند و به اصطلاح اين نوزادان به شدت بغلي هستند.

نوزادان مبتلا اغلب تحمل محيط هاي گرم را ندارند و در صورت گرم بودن محيط و پوشانده شدن با پتو بي قرار مي شوند.

نوزادان و شيرخواران مبتلا از اواخر سه ماهگي در طول روز و هنگام هوشياري از گرفتن سينه مادر خودداري مي کنند و تنها در هنگام خواب سينه مادر را مي گيرند.

اين نوزادان هنگام شيرخوردن بسيار بازيگوش يا بي قرار به نظر مي رسند و به طور مکرر سينه را رها مي کنند.

شيرخواران مبتلا اغلب پرجنب و جوش بوده بسيار تکان مي خورند و از نظر والدين کودکاني بيش فعال هستند.

شيرخواران مبتلا تمايل زيادي به خوردن غذا به خصوص غذاهاي سفره از چهارماهگي ازخود نشان مي دهند و به شدت دچار آبريزش از دهان و بيرون آوردن زبان از دهان و حرکاتي شبيه به جويدن و بلعيدن مي شوند.

شيرخواران و کودکان مبتلا اغلب اوقات گوشهاي خود را کشيده و يا موهاي خود را مي کنند و ماليدن چشم در اين شيرخواران شايع و باعث نگراني والدين ميگردد.

اين شيرخواران تمايل به پرت کردن خود از بغل مادر و يا زدن سر خود به چانه مادر هنگام در آغوش بودن دارند و بعدا در دوران کودکي بيش از سايرين سر خود را به هرجايي مي کوبند.

کودکان بزرگتر مبتلا گاه با فروبردن انگشت در دهان باعث تحريک استفراغ در خود مي شوند.

شيرخوار مبتلا اغلب تمايلي به راه رفتن به صورت چهاردست و پا نداشته و زودتر از ساير شيرخواران راه ميافتد.

اکثر شيرخواران و کودکان مبتلا خواب ناآرامي دارند و علاوه بر اينکه زود از خواب مي پرند در طول مدت خواب نيز بسيار تغيير جا مي دهند و گاه با شدت پاهاي خود را روي تشک مي کوبند.

کودکان مبتلا اغلب تمايل دارند با بالا زدن پيراهن شکم خود را به جاهاي سرد وسفت فشار دهند.

شيرخواران مبتلا معمولا ديرتر و سخت تر از سايرشيرخواران هم سن خود دندان درمي آورند.

روش هاي کنترل رفلاکس در نوزادان:

 

جلوگيري از پرخوري در نوزاد به صورت تغذيه به مدت ۵ دقيقه از سينه يا ۳۰ تا ۴۵ سي سي شيرکمکي هر ۱/۵ ساعت.
درماه اول و ۵ تا ۱۰ دقيقه سينه يا ۴۵ تا ۶۰ سي سي شيرخشک هر ۱/۵ ساعت.
در ماه دوم و ۵ تا ۱۰ دقيقه سينه يا ۶۰ تا ۷۵ سي سي شيرخشک هر ۱/۵ ساعت.
در ماه سوم و ۶۰ تا ۷۵ سي سي.

محل خواب خنک و داراي تشک سفت و مناسب با شيب ۱۵ تا ۳۰ درجه و دماي محيطي ۱۹ تا ۲۴ درجه سانتيگراد.

براي اين نوزادان نبايد از بالشت زير سر استفاده نمود و بالشت بايد زير تشک قرار داده شود تا قسمتي که سر نوزاد قرار ميگيرد بالاتر از پاها باشد.

خواباندن نوزاد بروي شکم در سطوح سفت هنگامي که مادر هوشيار و در کنار نوزاد مي باشد و يا خواباندن به پهلوي چپ.

رعايت رژيم غذايي مادر و پرهيز از مصرف لبنيات گاوي وگوشت گاو و پرهيز از مصرف محرک هاي ريفلاکس مانند گوجه فرنگي،شکلات،قهوه،ادويه جات تند و استعمال دخانيات توسط مادر.

پرهيز ازمصرف داروهاي سرماخوردگي،ماساژ مداوم مجاري اشکي،تميز کردن چشم ها با پنبه آغشته به چاي و تميز کردن بيني با فين گير يا پوار بعد از مرطوب کردن بيني با کمک بخور گرم و اسپري نمک.

دادن اجازه مکيدن انگشتان و يا پستانک به شيرخوار جهت جلوگيري از پرخوري.

رعايت دماي مناسب اتاق (۲۴ تا ۲۶ درجه سانتيگراد)،اجتناب از قنداق کردن و استفاده از لباسهاي مناسب و خنک و عدم استفاده از پتو.

شروع تغذيه ي کمکي زودتر از ماه ششم با نظر پزشک معالج.

رعايت بهداشت دهان و تميز نگهداشتن دهان نوزاد و وسايل تغذيه همچون سرشيشه،پستانک،قاشق هاي غذاي دهي و حتي محافظت از نوک سينه ي مادر.

استفاده مکرر و به اندازه ويتامين ها بخصوص ويتامين هاي آ و دي و نور مستقيم خورشيد جهت کاهش بروز نرمي حنجره و شروع قطره آهن از ابتداي ماه پنجم بانظر پزشک معالج.

کنترل فشار شير مادر درصورتي که فشار شير يا حجم شيرمادر بيشتر از حد تحمل شيرخوار باشد و باعث پرشدن بيش از حد دهان شيرخوار و بروز علايم تنفسي مانند سرفه و احساس خفگي در کودک حين شيردهي گردد با تخليه ابتداي شير سينه و کنترل حجم شيرخروجي با فشار دست مخالف بالاي نيپل سينه و يا انتخاب سرشيشه مناسب و شيشه ضد ريفلاکس.

استفاده از شيرخشک هاي رژيمي درکنار شيرمادر و در موارد نادرتر بجاي شيرمادر در صورت ابتلاي شيرخوار به خونريزي گوارشي.

تهیه شده: نی نی سلامت – ninisalamat.com

ادامه مطلب

درمان استرس با نوازش کودک

قرن هاست که مادران از قدرت معجزه آسای نوازش کودکان به منظور قطع گریه آن ها آگاهی دارند. حالا دانشمندان نیز به قدرت این تماس پی برده اند و حتی از آن در درمان بیماری های گوناگون استفاده می کنند. این لمس و نوازش می تواند از یک دست در دست گرفتن ساده و بغل کردن، تا ماساژهای اختصاصی و حرفه ای باشد. با لمس می توان تب، درد، اضطراب، افسردگی، رفتارهای تهاجمی را مهار کرد، عملکرد سیستم ایمنی را بهبود بخشید و التیام را سرعت داد. فشار خون و سرعت ضربان قلب را کم و جریان هوا را در ریه بیماران آسمی تنظیم نمود، روانشناسان بر این باورند که نوازش و لمس کردن پوست روند کاهش دمای بدن کودکان بیمار را سرعت می بخشد. بسیاری از کودکان به دلیل بروز برخی ناراحتیهای روحی و نیاز به لمس محبت والدین دچار بیماری و تب می شوند.

امام صادق علیه السلام می فرماید: انّ الله عزّوجل لیرحم الرّجل (العبد) لشدّه حبّه لولده. مردی که نسبت به فرزند خود محبّت بسیار دارد، مشمول رحمت مخصوص خداوند است. پزشکان بر این عقیده اند کودکانی که در سال اول زندگی خود از کمبود محبت رنج می برند در معرض خطر اختلالات مغزی و مهارت های اجتماعی قرار دارند.

به گفته پزشکان: کودکان مادران مبتلا به مشکلات ذهنی بیشتر در معرض این خطر قرار دارند چرا که رابطه این گروه از مادران با فرزندانشان طبیعی نیست در حالی که نوزادان به تحریک و کنش های اجتماعی نیاز دارند تا توانایی های مغزی آن ها رشد کند. نیاز کودکان به مهر و محبت به اندازه کافی شناخته شده است، اما این شناخت که عشق و علاقه نه تنها در پختگی عاطفی نقش دارد بلکه ساختار مغز را نیز متاثر می‌کند، یافته جدیدی است . به هنگامیکه دانشمندان کودکان یتیمی را مورد مطالعه قرار دادند، در مغز آنها ”حفره سیاهی”‌ یافتند . این همان بخش از مغز است که مسوولیت رشد و تحول در درک احساس و ساخت، عملکرد و هضم عواطف، تجربه زیبایی و لذت، لیاقت و هنر رفتار و برخورد عاقلانه با دیگران را برعهده دارد.

اولین مرحله بیدار و فعال کردن حس لامسه در نوزادان، نوازش و در آغوش گرفتن است. با این عمل به نوزادمان این حس را منتقل می‌کنیم که دوستش داریم و جایش امن است، حسی که حتی خودمان با در آغوش گرفته شدن به آن می‌رسیم.

اولین رابطه نوزاد با دنیای خارج از طریق لمس کردن می‌باشد و این حس را نوزاد از طریق پوست و سپس به وسیله دهان تجربه می‌کند.

در دوران جنینی به دلیل وجود کیسه آبی که در آن قراردارد و به وسیله دیواره بطن مادر، جنین به این احساس آرامش و امنیت دست می‌یابد ولی با تولد، این رابطه فیزیکی از بین می‌رود و اینجاست که نوزاد، نیاز به نوازش پیدا می‌کند تا فقدان رابطه فیزیکی دوران جنینی را جبران کند و والدین با یک برنامه ریزی مناسب بتوانند این خلاء را پر کنند.

کارشناس پرستاری بخش قلب کودکان بیمارستان شهید رجایی می گوید: زمانی که مادر کودک را پس از عمل جراحی قلب در آغوش می گیرد جریان خون طفل افزایش یافته و تنفس به حالت طبیعی بازمی گردد ضمن این که طول مدت بستری کودک نیز کاهش می یابد. وی افزود: بیشترین تاثیر در آغوش گرفتن کودک پس از جراحی، قبل و پس از استحمام است هم چنین پیشگیری از ابتلای کودک به عفونت از دیگر تاثیرات لمس کردن او پس از جراحی است زمانی که پوست بدن مادر و کودک با هم برخورد می کند باکتری های طبیعی پوست مادر به پوست کودک منتقل می شود و همین امر موجب مقاوم شدن باکتری های مفید در بدن کودک می شود که در نتیجه افزایش وزن گیری و کاهش طول بستری را برای کودک به همراه خواهد داشت.

هر چه والدین فرزندان را بیشتر نوازش کنند حرکات تهاجمی در کودکان کمتر می شود. هر چه مهر و محبت این نوازش ها بیشتر باشد در خلقیات کودکان تأثیرگذارتر و مثبت تر است.

روانشناسان براین باورند که والدین می بایست هر شب پیش از خواب برای کودکانشان لالایی بخوانند و آنها را چند دقیقه در آغوش بگیرند تا نه تنها سلامت روحی کودکانشان را حفظ کنند بلکه تعداد دفعات بروز انواع بیماریها را در فرزندشان نیز کاهش دهند.

دانشمندان اعلام کردند که تحقیقات نشان می دهد: کودکانی که با محبت و مهربانی لمس می شود، کمتر از آنان که تماس محبت آمیز با والدین شان ندارند گریه می کنند یا بیمار می شوند. همچنین بررسی های جدید نشان داده هر چه والدین فرزندان را بیشتر نوازش کنند حرکات تهاجمی در کودکان کمتر می شود. هر چه مهر و محبت این نوازش ها بیشتر باشد در خلقیات کودکان تأثیرگذارتر و مثبت تر است. همچنین دیده شده که نوازش باعث پایین آمدن سطح هورومون کورتیزول (هورمون استرس تولید شده در غده آدرنال) می شود.

وقتی دو نفر با هم دست می دهند، فشار متوسطی که دو دست به هم وارد می  کنند، یکی از اعصاب دوازده گانه مغز را تحریک کرده و باعث کند شدن ضربان قلب و پایین آمدن هورمون های استرس از جمله کورتیزول می شود. نکته مهم دیگر این است که با ارتباط جسمی ناشی از نوازش و تماس با کودک، در والدین نیز احساس آرامش و اطمینان ایجاد می شود. ارتباط غیرکلامی که همواره در حین نوازش کودکتان برقرار می شود، جرقه ارتباطی تعاملی و دو طرفه را روشن می کند تا آنجا که این ارتباط می تواند در آینده نیز بین والد و کودک برقرار و ادامه داشته باشد. هنگامی که کودکان عشق صادقانه دریافت کنند چنان حس عمیقی از امنیت در آنها ایجاد می شود که تقریباً همیشه کمتر نیازمند دیگری هستند. در نتیجه بزرگسالانی که از لحاظ عاطفی نیازمند هستند عمدتاً آنهایی هستند که هنگام رشد محبت کافی از پدر و مادر ندیده اند یا کسانی هستند که محبت والدینشان یا متغیر بوده یا خالصانه نبوده است.

تهیه شده: نی نی سلامتninisalamat.com

ادامه مطلب

تغذیه مطلوب

روش‌‌هاي كاربردي در تغذيه مطلوب شيرخوار

منظور از تغذيه مطلوب،تنها توجه به نوع و مقدار غذا نيست بلكه شامل نحوه غذا دادن به شيرخوار نيز هست يعني چگونه؟ چه وقت؟ كجا؟ و چه كسي به او غذا ميدهد؟

بنابراين با به كارگيري نكات زير كه در تغذيه صحيح شيرخوار اهميت ويژه‌اي دارد مي‌توان”تغذيه تكميلي مطلوب”را براي او فراهم نمود.

شيرخوار هنگام غذا خوردن بايد در محل امن و راحتي قرار گيرد و مشتاق غذا خوردن باشد و مادر يا مراقب، با خوش خلقي و تشويق او به خوردن غذا، اين زمان را برايش لذت بخش كند.

هنگام غذا خوردن، بهتر است كودك راست بنشيند و مقابل مادر يا پدر باشد به اين ترتيب كودك مي‌تواند آن چه را كه در مورد غذا بايد كشف كند انجام دهد و احتمال خفگي او هم به دليل پرت شدن غذا به گلويش كمتر خواهد بود. در صورت امكان يك صندلي مخصوص غذا خوردن كودك براي اين كار مناسب‌ تر است.

غذا دادن بايد با صبر و حوصله و همراه با نگاه كردن به چشمان كودك‏، لبخند زدن و گفتار خوب باشد.

نبايد به شيرخواري كه خواب آلوده يا در وضعيت دراز كشيده است غذا داد.

شير خوار را بايد به خوردن تشويق كرد ولي نبايد به اجبار متوسل شد. در عين حال محيط او بايد آرام باشد و حواس و توجهش به چيز ديگري جلب نشود.

گاهي مادران اجازه نمي‌‌دهند كودك مطابق ميل و نياز خود غذا طلب كند در حالي كه بهتر است اشتياق و اشتهاي كودك حتما در نظر گرفته شود.

غذا بايد با توجه به توانايي‌ها و مهارت‌‌هاي تغذيه‌اي كودك، تهيه و به او ارائه شود.

ضمن غذا دادن به شيرخوار،ميتوان به او هم اجازه داد كه از انگشتانش استفاده كند و به غذا دست بزندو آن را به دهان ببرد.

شيرخواران بزرگ‌تر از نه ماه اصرار دارند كه با دست خودشان غذا را بردارند و بخورند. ضمن اين كه اين اجازه بايد به آنان داده مي‌شود بايد در غذا خوردن كمكشان كرد ولي نبايد آن‌ها را تنها گذاشت.


چنانچه كودك از خوردن بعضي غذاها روگردان باشد مي‌توان با تغيير در ظاهر و قوام غذا، رعايت تنوع و استفاده از سبزي‌‌هاي خوشبوي سائيده شده او را به خوردن غذا تشويق نمود.

در صورتي كه شيرخوار غذاي كمكي را نخورد،مادر نبايد آن را به كلي از برنامه غذايي او حذف نمايد بلكه بهتر است هر چند روز يك بار مجدداً آن را تهيه و به كودك ارائه كند زيرا اغلب شيرخواران پس از هفت يا هشت بار و گاهي هم ده يا پانزده بار ارائه همان غذا، نهايتاً آن را پذيرفته‌اند.

اگر شيرخوار بعضي روزها،كمتر از آن چه انتظار مي‌رود غذا بخورد مهم نيست،چون مقدار غذايي كه در طي يكي دو هفته مي‌خورد اهميت دارد.

با توجه به مراحل تكامل كودك، نبايد انتظار داشت كه شيرخوار هنگام غذا خوردن خيلي تميز و مرتب بماند. با تمرين بيشتر، مرحله ريخت و پاش به تدريج كمتر مي‌شود. برخي كارهاي او مانند پرت كردن غذا، بازي كردن با غذا و…را مي‌توان با آرامش و ملايمت محدود كرد.

براي اين كه شيرخوار لباسش را كثيف نكند و در خوردن هم آزاد باشد مي‌توان از پيش بند و سفره استفاده كرد.

وقتي شيرخوار بزرگ‌تر مي‌شود و مي‌تواند به تنهايي بنشيند بهتر است او را با ساير اعضاء خانواده سرميز غذا يا سفره نشاند تا همزمان با غذا خوردن ديگران، او هم با كمك يكي از افراد خانواده غذايش را بخورد.

چون خانواده در برابر تغذيه كودك مسئوليت دارد لذا بهتر است پدر و ساير افراد خانواده، با ميل و علاقه و رغبت در تغذيه كودك مشاركت نمايند ولي هرگز با زور به او غذا ندهند.

اگر شيرخوار غذايش را خوب مي‌خورد بايد او را تحسين كرد و اگر نمي‌‌خورد نبايد ناراحت و مايوس شد.

بهترين راه تشويق شيرخواري كه خوب غذا مي‌خورد «آفرين گفتن» به او، «دست زدن» براي او و «به به» گفتن است

هر ماده غذايي كه به شيرخوار داده مي‌شود،به خصوص اگر جديد باشد بايد نام برده شود تا كودك علاوه بر طعم آن با اسمش هم آشنا شود مثلاً بايد گفت: الآن كوچولوي ما سوپ مي‌خوره،به به چه سوپ خوشمزه‌اي!

 

اگر كودكان از غذا خوردن لذت ببرند زودتر ياد مي‌گيرند كه شخصاً غذا بخورند.


تهیه شده: نی نی سلامت – ninisalamat.com

ادامه مطلب

ورزش و ذهن کودک

فعالیت فیزیکی می تواند تاثیرات بسزایی بر تقویت عملکرد ذهنی اطفال بگذارد و موجب تقویت مهارت های آنان شود و تاثیر ورزش بر هوش اطفال بسیار  موثر خواهد بود.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که وزن و فعالیت فیزیکی ممکن است بر مهارت‌های فکری و یادگیری کودکان تأثیرگذار باشد.

دانشمندان ۷۰ کودک با وزن طبیعی ۷ تا ۱۱ ساله را مورد مطالعه قرار دادند. ۲۴ نفر از این کودکان فعال و بقیه فعال نبودند. منظور از فعال کودکی بود که بیش از یک ساعت در هفته در فعالیت‌هایی مثل شنا، ژیمناستیک، فوتبال یا رقص شرکت می‌کرد.

این مطالعه جز این، شامل ۴۵ کودک با اضافه وزن و غیرفعال بود.

مطابق با انتظارمان، کودکان فعال با وزن طبیعی، چربی کمتر و ضربان قلبِ استراحت پایین‌تری نسبت به کودکان غیرفعال و دارای اضافه‌وزن داشتند. اما محققان جز این دریافتند که کودکان فعال با وزن نرمال در تست‌های مهارت‌های فکری مثل برنامه‌ریزی و توجه هم عملکرد بهتری داشتند.
یافته‌ها اخیراً به صورت آنلاین در ژورنال علم ورزش اطفال منتشر شد.

اگرچه این مطالعه پیوندی را بین فعالیت جسمانی و مهارت‌های ذهنی کودکان پیدا کرد، یک رابطه علت و معلولی را بین این دو نیافت.

دانشمند علوم اطفال، کترین دیویس، مؤلف مطالعه و روان‌شناس سلامت بالینی در کالج پزشکی جورجیا، در یک نشست خبری گفت: «فعالیت، تفاوتی را بین کودکان با وزن نرمال ایجاد کرد. این تأییدکننده آن است که فعالیت فیزیکی تغییری در عملکرد مغز ایجاد می‌کند. خبر خوب آنست که با کمک خانواده‌ها و مدرسه، کودکان می‌توانند میزان فعالیت جسمانی‌شان را افزایش دهند. اگر کودکان مقداری از کالری‌های خالی رژیم غذایی‌شان را کم کرده و میزان فعالیت جسمانی را زیاد کنند، ممکن است به وزن نرمال خود برسند.»

تهیه شده: نی نی سلامتninisalamat.com

ادامه مطلب

آنچه که از پوسیدگی دندان کودکان باید بدانید

دلایل پوسیدگی دندان کودکان

هیچ تحقیقی تابه امروز ثابت نکرده که توقف شیردهی مانع از خراب شدن دندان ها می شود. خرابی دندان بیشتر به خاطر مصرف خوراکی های شیرین، بهداشت ضعیف دهان و دندان و حضور برخی از باکتری ها می باشد.

این نکته حایز اهمیت است که صرف نظر از موضوع شیردهی، دندان های نوزادمان را همواره تمیز نگه داریم. باید هر گونه اثر غذا را پاک کرده و میزان استرپتوکوکوس میوتانس دهانی ( یکی از فلورانرمال های دهان) را کاهش دهیم. مجله Public Health England مقاله ای ۹۸ صفحه ای را در ارتباط با بهداشت دهانی منتشر کرده است که شامل نکاتی در ارتباط با پوسیدگی دندان در کودکان زیر ۶ سال نیز می ‌باشد.

برخی از نکات مقاله فوق الذکر به شرح زیر است:

 • شیر مادر بهترین و مغذی ترین مواد را برای کودک به حساب می آید.
 • زمان شروع نوشیدن از طریق شیشه شیر از ۶ ماهگی باید آغاز شود، و به مرور طی یک سال کم کم این کار را کنار بگذارند.
 • به هیچ عنوان به نوشیدنی و خوراک کودک نباید شکر افزوده شود.
 • پدر و مادر باید دندان کودکانشان را بطور مرتب مسواک زده و یا بر مسواک زدن کودک نظارت مداوم داشته باشند.
 • به محض خروج دندان ها از لثه باید روزی ۲ بار آن ها را با خمیر دندان های مخصوص کودکان مسواک زد.
 • از خمیر دندانی استفاده کنید که حداکثر حاوی ۱۰۰۰ ppm می‌ باشد.
 • واجب است که کودک با دندان مسواک زده شبها بخوابد.
 • توصیه می‌شود که از دارو های فاقد شیرین کننده استفاده کنید.

راه های پیشگیری از پوسیدگی
در کنار مراقبت از دندان ها، بهتر است کار های زیر را نیز انجام دهید:

بررسی مداوم دندانهای نوزاد:

لازم است به طور منظم دندانهای دلبندتان را بررسی کنید. این بررسی شامل تمامی نقاط دهان نیز می ‌باشد، به خصوص ناحیه زیر لب بالا جایی که دندان ها به لثه می‌ رسند. البته بهتر است این کار را زیر نظر یک دنداپزشک دنبال نمایید.

داشتن یک رژیم سالم:

استحکام دندانها همیشه حاصل یک رژیم غذایی سالم است. با اینکه میوه ها و سبزیجات جز دسته خوراکی های سالم طبقه بندی میشوند، اما مصرف بیش از حد خوراکی ها و نوشیدنی های اسیدی مانند پرتقال یا آبمیوه ها می ‌توانند با کاهش pH ( افزایش میزان اسیدی بودن) دهان باعث آسیب دیدن دندان ها شود.

شست و شوی دهان با آب پس از صرف غذا یا نوشیدنی می ‌تواند به کاهش آسیب وارده به دندان ها کمک کند. باور عمومی بر این است که مصرف پنیر نیز می‌ تواند با تغییر pH دهان، از میزان پوسیدگی دندان ها بکاهد. مصرف غذاهای سالم در دوران بارداری که دندان های نوزاد در حال شکل گیری می ‌باشد بسیار مفید است.

شیر دهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم می ‌باشد. اگر شبها مجبور به شیردهی می شوید. بهتر است پس از انجام اینکار، دندان های نوزاد را به صورت ملایم مسواک بزنید.

هیچ گاه بصورت مشترک از یک قاشق استفاده نکنید:

لازم است که هیچ وقت به طور مشترک از وسایلی مثل قاشق که نوزاد به داخل دهانش می ‌برد، استفاده نکنید. این کار احتمال انتقال باکتری های عامل پوسیدگی دندان و حتی عوامل میکروبی جدی تر از والدین به نوزاد را افزایش می‌دهد. بطور کل این کار ف اقدامی است غیربهداشتی، غلط و مضر.

فلوراید:

عده ای معتقد اند که استفاده از فلوراید، کیفیت و استحکام مینای دندان را افزایش داده و پوسیدگی را ترمیم می‌ کند. با این وجود برخی دیگر بر این باورند که مصرف بیش از حد فلوراید خطرناک است و می ‌تواند منجر به ایجاد لکه بر روی مینای دندان( فلورز مینا) شود. دکتر سیرز در ارتباط با استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید برای کودکان می‌ گوید:

استفاده از خمیردندان برای کودک ضروری نیست، اما اگر کودکتان از کفی که هنگام مسواک زدن ایجاد می ‌شود لذت می ‌برد، می ‌توانید از خمیردندان های طعم دار ملایم استفاده کنید. و برای استفاده از خمیردندانهای فلورایددار، حتما با یک پزشک مشورت نمایید. این نکته بسیار مهم است که اگر کودکتان از مکمل ها یا نوشیدنی های حاوی فلوراید استفاده می‌کند، حتما از خمیردندان های معمولی بدون فلوراید استفاده نماید.

 

تهیه شده: نی نی سلامتninisalamat.com

ادامه مطلب

یک جدول ضروری برای کنترل قد و وزن نوزادتان

سازمان بهداشت ایالات متحده و انجمن AAP توصیه می کنند که به طور مرتب قد و وزن نوزادان اندازه گیری شود و اگر اعداد مشاهده شده مطابق با جدول اعلام شده نبود حتما با پزشک اطفال مشورت نمایید.

جدول قد و وزن نوزاد از تولد تا ۲۴ ماهگی

سن

قد پسر (Cm)

قد دختر (Cm)

وزن پسر (kg)

وزن دختر (kg)

نوزاد

۵۰٫۵

۵۰

۳٫۳

۳٫۲

۱ ماهگی

۵۵

۵۴

۴٫۳

۴

۳ ماهگی

۶۱

۶۰

۶

۵٫۵

۶ ماهگی

۶۸

۶۶

۸

۷

۹ ماهگی

۷۲

۷۰

۹

۸٫۵

۱۲ ماهگی

۷۶

۷۴

۱۰

۹٫۵

۱۸ ماهگی

۸۲

۸۱

۱۱٫۵

۱۰٫۵

۲۴ ماهگی

۸۸

۸۷

۱۲٫۵

۱۲

قد نوزاد

قد طبیعی نوزاد بین ۴۵٫۷۲ سانتی متر تا ۵۵٫۸۸سانتی متر با میانگین، ۵۰٫۸ سانتی متر می باشد. اگر نوزاد شما قدی بالاتر یا پایین تر از این میانگین داشت، الزاما به معنای وجود نقص در رشد او نیست.

قد پدر و مادر نقش تعیین کننده ای برای فرزندشان دارد. به عبارت دیگر، والدینی که قد خیلی بلندی دارند، می توانند نوزادی با قد بیشتر از حد میانگین و  پدر و مادری کوتاه قد، ممکن است نوزادی با قد کمتری از حد میانگین داشته باشند. البته که زایمان زودرس، کوتاه بودن قد نوزاد کمتر از حد میانگین را می تواند ایجاد نماید.

وزن نوزاد

میانگین وزن یک نوزاد کامل، حدودا ۳٫۴ کیلوگرم است و از هفته ۳۸ تا ۴۰ بارداری، وزنی بین ۲٫۷ تا ۴ کیلوگرم دارند. نوزادانی که زودتر از موعد مقرر متولد می شوند، ریزتر و کوچکتر و  نوزادانی که بعد از هفته ۴۰ بارداری متولد می شوند، درشت تر و بزرگتر هستند.

لازم است این نکته را بدانید که بیشتر نوزادان  در طول ۵ روز اول تولد، یک دهم وزن زمان تولد خود را از دست می دهند و سپس در پنج روز بعد، این کاهش وزن را دوباره به دست می آورند، یعنی تا ده روز، معمولا به وزن اولیه خود در هنگام تولد می رسند.

چه زمانی وضعیت رشد نوزاد وارد مرحله هشدار می شود ؟

اگر به علایم زیر برخورد کردید، باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید:

 • زمانی که او را بغل می کنید، واکنش از خود نشان نمی دهد و تحرک عضلاتش را در زیر دستانتان حس نمی کنید
 • فک پایین او اکثرا لرزش دارد
 • در زمان بیداری و هوشیاری کامل، واکنشی به صداها ندارد
 • تمرکزی بر روی اجسامی که به چشمش نزدیک می شود، ندارد
 • شیر خوردن او بسیار کم است
 • وقتی نور محیط زیاد است، پلک نمی زند


تهیه شده: نی نی سلامتninisalamat.com

ادامه مطلب

برای نوازادان ۶ تا ۱۲ ماه که دارای مشکلات وزنی هستند چه اقدامی باید صورت پذیرد؟

✅ انرژي غذاي كمكي كودك را با اضافه كردن آرد يا روغن مايع يا جوانه غلات بيشتر كنيد و حداقل هر روز علاوه بر شير مادر”۵″وعده غذاي كمكي به او بدهيد.

✅ آب جوشيده خنك شده به كودك بدهيد و دادن قطره آهن را به ميزان”۱۵″قطره فراموش نكنيد.

✅ به هر وعده غذاي كودك صبحانه، نهار، شام كمي روغن مايع يا كره آب شده حدود يك تا دو قاشق مربا خوري اضافه نماييد.

✅ از جوانه ماش يا جوانه گندم يا پودر اين جوانه ها در سوپ كودك بريزيد زيرا علاوه بر اينكه سرشار از ويتامينهاي ب و ث هستند به هضم غذا هم كمك مي كنند.

✅ كمي آرد، شير و كره را مخلوط كرده و به هم بزنيد و گرم كنيد(مثل سس سفيد) و به سوپ كودك بيفزاييد که هم طعم و رنگ جديد به سوپ مي دهد و هم انرژي آنرا افزایش مي دهد.

✅ پودر جوانه گندم ، جو پرك، بلغور گندم را له كنيد و با شير و كمي روغن يا كره بپزيد و در حجم كم و در دفعات بيشتر به كودك بدهيد.

✅ در حدود یازده ماهگی مي توانيد كمي خامه پاستوريزه به سوپ كودك اضافه كنيد. اگر كودك صبح ها زرده تخم مرغ پخته شده را نمي خورد آنرا با كمي كره و آب مرغ مخلوط و نرم كنيد و به او بدهيد و يا به سوپ او اضافه كنيد. زرده تخم مرغ را مي توانيد رنده كرده و يا با پشت قاشق له كنيد و داخل سوپ و يا پوره ( هر نوع پوره اي كه درست مي كنيد) بريزيد.

 

✅ به تكه هاي كوچك سيب زميني كه پخته شده و پوست آنرا جدا كرده ايد كمي كره بزنيد و اجازه بدهيد كه كودك خودش آنرا برداشته و بخورد.

✅ سعي كنيد براي تهيه سوپ يا كته از گوشت با استخوان استفاده كنيد ، مثل ران مرغ و يا ماهيچه گوسفند تا املاح و چربي بيشتري به بدن كودك برسد.

 

✅ ميتوانيد چند قلم گوسفند يا يك قلم گوساله را جداگانه بپزيد،چربي روي آنرا بگيريد و عصاره آنرا براي مدت كوتاه(در يخچال)‌و براي زمان طولانتر(در فريزر) نگهداري كنيد وبه هر وعده غذاي كودك دو قاشق غذاخوري از اين عصاره را اضافه نماييد.

✅ اگر وزن كودك كم است اضافه كردن حبوبات را به غذاي او به تعويق بياندازيد(بعد از”۱۰″ماهگي) چون حبوبات حجم زيادي دارند بنابراين بعد از”۱۰″ماهگي،حبوبات را خيس كنيد،پوست بكنيد و از انواع آن آرد درست كنيد و هر بار يك قاشق چايخوري آرد حبوبات را با كره به سوپ كودك اضافه كنيد.

✅ اضافه كردن آب غليظ شده ران مرغ يا تكه هايي از ران مرغ پخته شده كه له شده است،همچنين جوانه گندم،آرد يا پودر بادام خام، كنجد، مغز تخمه آفتابگردان به غذاي كودك سبب رشد بهتر او مي شود.

✅ براي بهتر كردن طعم غذاي كودك از آب هويج و سبزيهاي خوشبوي ساييده شده استفاده كنيد.

✅ كته اي كه براي كودك درست مي كنيد به جاي پختن برنج در آب،آنرا در آب مرغ يا آب گوشت بپزيد.

✅ يك يا دو خرما را پوست بكنيد،هسته آنرا در آوريد و خرما را در كمي آب یا شیرمادر حل كرده و به عنوان دسر به كودك بدهيد.

✅ دادن آب ميوه به مقدار زياد و يا شيريني قبل از غذا، سبب كم شدن اشتهاي كودك مي شود و رشد او را به خطر مي اندازد . بنابراين يا آب ميوه و يا خود ميوه رسيده و نرم را كه با پشت قاشق له كرده ايد، دو بار در روز بعد از غذاي وسط روز و با حجم كم به كودك بدهيد، ويتامين هاي مورد نياز كودك به ويژه ويتامين C از راه شير مادر تامين مي شوند.

✅ به منظور پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي قلبي ، عروقي توصيه مي شود كه در تمام دوران زندگي به ويژه دوران كودكي و نوجواني از مقادير بسيار كم نمك آن هم هنگام طبخ غذا استفاده شود و از افزودن نمك به غذا در سر ميز يا سفره جداً خودداري گردد. براي كودكان زير يكسال كه خوب رشد مي كنند بهتر است به غذايشان نمك اضافه نكنيد ولي براي كودكاني كه دچار ايست يا افت وزني هستند و غذاي كاملاً بي نمك خود را نمي خورند هنگام تهيه و طبخ غذا از مقدار بسيار كمي نمك يددار استفاده نماييد.

✅ اگر رشد كودك زير يكسال با افزايش دفعات تغذيه با شيرمادر و پر انرژي كردن غذاي كمكي بهتر نشد، شايد لازم باشد شير مصنوعي را هم بلافاصله بعد از بعضي از وعده هاي شير مادر به او بدهيد (با فنجان يا استكان) چون هنوز غذاي اصلي كودك زير يكسال، شير است.

تهیه شده: نی نی سلامتninisalamat.com

ادامه مطلب

فاکتورهای تاثیرگذار در رشد قدی کودک

 

 

اندازه قد بچه ها همیشه یک نگرانی مهم برای والدین بوده است. برای همین گرایش آنها برای فرستادن فرزندانشان به کلاسهای والیبال و بسکتبال هر روز بیشتر می شود. نمی توان گفت این نوع فعالیت ها بی تاثیر است، اما یقینا این انتخاب تنها گرینه لازم برای رسیدن به قد مطلوب فرزندتان نیست. در این مقاله سعی شده به فاکتورهایی که در افزایش قد کودک تاثیر دارد، بپردازیم.
 
رشد کودک از چه زمانی آغاز می شود؟

نوزاد از زمانی که حتی متولد نشده (یعنی جنین است) رشدش آغاز شده و به مرور سرعت می گیرد،
 
آیا وضعیت روح و روان والدین (بالاخص مادر) بر روی رشد نوزاد اثرگذار است؟

یقینا تاثیری مستقیم دارد! اگر مادر چه از لحاظ جسمی و چه از نظر روحی در وضعیت نابسامانی بسر ببرد به طور قطع روی رشد کودک تاثیر منفی دارد. لذا باید از دوران بارداری نسبت به این مهم اهتمام داشت.
 
چگونه رشد فرزند خود را زیر نظر بگیریم؟

رشد او در ۶ ماه اول زندگی، باید بطور ماهانه زیر نظر متخصص اطفال باشد و پس از گذشت ۶ ماه این بازه هر ۲ ماه یکبار می شود. زمانی که یکسالش شد میتوانید هر ۳ ماه یکبار؛ و تا ۶ سالگی هر ۶ ماه یکبار او را به پزشک نشان دهید تا از وضعیت قد و وزن کودکتان، و بطور کل از وضعیت رشد او مطلع باشید.

 

در چه بازه ای از زمان با کندی رشد کودک مواجه می شویم؟

هرچه از زمان تولد نوزاد بگذرد، سرعت رشد او نیز رو به کاهش می گذارد، ولی جای نگرانی نیست. چون بدن به طور هوشمند میداند تا کجا باید رشد کند و کار خودش را به خوبی انجام خواهد داد Wink لازم است بدانید که میانگین رشد قدی پسرها در زمان بلوغ ۷٫۲ سانتی متر است، و میانگین رشد دخترها هم در زمان بلوغ ۶٫۲ سانتی متر می باشد.
 
عوامل ارثی و وراثتی بر رشد کودکمان اثرگذار است؟

قطعا موثر است. کودک وامدار مستقیم قد والدین خود است، و اگر پدر و مادر در بدن خود هورمون رشد کمی داشته باشند، این کمبود به فرزندشان نیز منتقل می شود. برای همین توصیه می شود از بدو تولد تمامی فاکتورهای رشد کودکتان باید تحت نظر پزشک اطفال باشد.

ارتباط سبک زندگی و رشد کودک؟

هیچ دورانی مهمتر از ۴ سال اول زندگی کودک و اقداماتی که در این بازه زمانی برای رشد او انجام می دهید، نیست. در این مدت عملا اساس و پایه ی وضعیت اندام و قد کودک شکل می گیرد، لذا از آن به دوران طلایی رشد یاد می شود. پس از دوران بلوغ سرعت رشد کودک کمتر یا متوقف می شود و با آرامی به سوی جوانی و بزرگسالی جسمی و عقلی پیش می رود.

آیا استفاده از طب سوزنی بر رشد فرزندم تاثیرگذار است؟

خیر! فرض کنید فرزندتان با کمبود هورمون رشد مواجه است. طب سوزنی دقیقا چه نقشی در این زمینه می تواند ایفا کند؟! یا تراکم استخوان او آنطور که باید باشد، نیست. فرو کردن سوزن آیا باعث افزایش تراکم می شود ؟!

ما طب سوزنی را نفی نمی کنیم، ولی راه درمان و کنترل وضعیت رشد کودک نیاز به عواملی دیگری دارد، بجز سوزن !

استفاده از هورمون رشد برای چه کودکانی مجاز است؟

طبیعی است این هورمون برای کودکانی که کمبود هورمون دارند تجویز می شود. البته اگر کودکی نارسایی کلیه داشته باشد، ازین هورمون باید استفاده کند، مشروط بر اینکه قبل از پیوند باشد. گاهی هم پیش می آید که رشد جنین با سن بارداری مطابقت ندارد، برای همین هورمون رشد به کمک این مساله مهم می آید.

 

 
بهترین ورزش ها برای افزایش رشد قدی کودک چیست؟

از نظر پزشکی باید بگوییم ورزشهایی موثر است که محرک هورمون رشد باشد. مثلا اگر فززندتان ۲۰ دقیقه بدود، هورمون رشد خون او به بالاترین حد خود خواهد رسید، ولی اگر این زمان دویدن بیشتر از ۲۰ دقیقه شود، هیچ کمک مضاعفی در این زمینه نخواهد شد. بنابراین ایده آل ترین زمان ورزش برای او ۲۰ تا ۳۰ دقیقه است. باید این نکته را در نظر داشته باشید که حالت ورزش کودک نباید به صورت رقابتی باشد و به اندامش فشار بیاورد؛ زیرا گاهی ممکن است اثرات منفی در رشد او داشته باشد.
 
تاثیر مکمل ها در افزایش قد کودکان؟

قطعا استفاده از مکملها موثر است، اما مصرف بیش از حد آنها مضر است و باید همواره زیر نظر پزشک باشد. هیچوقت بنابه سلیقه و نظر شخصی از مکملها استفاده ننمایید.
 
رشد از چه زمانی متوقف می شود؟

تا یکی دو سال پس از دوران بلوغ. البته برای دخترها این امر تا سه سال پس از دوران بلوغ زمان خواهد برد اما میزانش قابل توجه نیست. قرص های حاوی تستوسترون در توقف صفحات رشد تاثیرگذار است که بهتر است این نکته را مدنظر قرار دهید و برای هر اقدامی با پزشک خود مشورت نمایید.

 

تهیه شده: نی نی سلامتninisalamat.com

ادامه مطلب

اقداماتی که هنگام ریفلاکس نوزاد باید انجام دهیم

 

هنگام رفلاکس نوزاد والدین گاهی دستپاچه شده و فکر می کنند فرزندشان در خطر است. گرچه که نباید این اتفاق را امری ساده تصور کرد، اما با اقدام صحیح و سریع شما، هیچگونه مشکلی متوجه او نخواهد شد و به راحتی این امر را میتوان مدیریت کرد.

در زیر به تعدادی از اقداماتی که در زمان رفلاکس نوزاد باید انجام دهید اشاره می کنیم :

 

۱- وقتی فرزندتان دچار رفلاکس شد، باید او را روی سطح شیب دار بخوابانید. برای همین بهترین راه قراردادن کامل او روی بالش نرم است.

 

۲- زاویه ای که باید نوزادتان را در آن حالت بخوابانید ۳۰ درجه و به پهلو هست. البته که نباید به پهلو کردن نوزاد به اجبار باشد، چون گاهی همین کار باعث برگشتن نوزاد با صورت روی بالش شده و متاسفانه منجر به خفه شدنش می شود.

 

۳- به پشت خواباندن و رها کردن نوزاد حتی برای لحظه می تواند اتفاق ناگواری را برای او رقم بزند. چون این حالت در کسی که دچار رفلاکس شده بی قراری می آورد و تکان خوردن های بچه جهت خروج از این بی قراری همان مورد بالا که ذکر شد را ممکن است حادث شود. برای همین حضور مستمر شما در کنار فرزندتان همواره الزامی است.

 

۴- برخی مادران تصور می کنند زیاد شیردادن به بچه موجب تسریع در بزرگتر شدن او می شود. این تفکری ساده انگارانه و غلط است که جز اذیت شدن بچه هیچ فایده دیگری ندارد. بجای دادن حجم زیاد شیر در یک مرتبه، غذا دادن به نوزادتان را هر ۲ ساعت یکبار تمدید کنید و از حجم آن بکاهید.

 

۵- از آروغ زدن نوزاد، یک مرتبه در حین شیر خوردن و یک مرتبه در پایان آن غافل نشوید. برای انجام این کار می توانید کمرش را به سینه‌تان بچسبانید، یک دست را زیر باسن و دست دیگر را روی سینه‌اش بگیرید و حتی برای مدت زمان ۱۰ دقیقه آرام راه بروید. ضمنا بهتر است بدانید که برای جلوگیری از رفلاکس پس از شیرخوردن نوزادتان، او را برای حدودا ۲۰-۳۰ دقیقه به طور عمودی نگهداری کنید تا هضم کردن شیر برایش آسان تر شود و غذا به سمت بالا برنگردد.


۶- مادرانی که خودشان به فرزندشان شیر می دهند باید مراقب باشند در طول دوره شیردهی، از خوردن قهوه، چای، فلفل و آویشن خودداری کنند چون اثر آن در شیری که میدهند پدیدار شده و نوزاد دچار ریفلاکس می شود.

 

۷- به نوزادتان در حالت خوابیده شیر ندهید. او را در وضعیت نیمه نشسته قرار دهید و تا پایان شیردهی، این وضعیت را حفظ کنید. خوابیده شیر خوردن حتی بیشتر از بلافاصله خوابیدن بعد از شیردهی می‌تواند به نوزادتان آسیب بزند.

 

۸- یکی از دلایلی که زیاد مورد توجه قرار نمی گیرد اما در تمامی ارکان رشد و نمو کودک نقش اساسی را بازی می کند، موضوع نگرانی و اضطراب است. اگر هنگام شیردادن به نوزاد مادر یا محیط اطراف دارای عوامل و نشانه های اضطراب باشد همین مورد به فرزند نیز منتقل می شود و در ساده ترین حالت منجر به رفلاکس در وی خواهد شد. لذا همواره باید محیط زندگی برای این فرشتگان آرام و دلنشین باشد.

 

۹- برخی مادران از شیر گاو تغذیه می کنند. در بسیاری از موارد دیده شده که این مورد برای نوزاد موجب سختی در هضم و رفلاکس می شود. بهتر است مادران در دوره شیردهی شان شیرگاو را مصرف نکنند.

 

۱۰- برای این مشکل یکی از مهمترین فاکتورها، فاکتور صبر است. اگر به دستورات پزشک به طور کامل گوش می دهید و فرزندتان هنوز رفلاکس دارد نیاز است حداقل بین ۳ تا ۶ ماه صبر کنید. تجارب نشان داده است که در این بازه زمانی میزان رفلاکس کودکان به میزان قابل توجهی کم شده و نهایتا تا ۶ ماهگی به طور کامل قطع می شود.

تهیه شده: نی نی سلامتninisalamat.com

ادامه مطلب