واکسن شش ماهگی تکرار واکسن های دو ماهگی نوزاد است و شامل دو واکسن و یک قطره خوراکی می باشد. ما در این مقاله به تشریح این واکسن و نکاتی که باید بدانید پرداخته ایم.

نوزاد از بدو تولد تا دو سالگی باید طبق چارت واکسیناسیونش، واکسن های لازم در دوره های مختلف زندگیش را برای حفظ سلامت دریافت نماید. یکی از این دوره های واکسیناسیون، واکسن شش ماهگی نوزاد می باشد که ما در ادامه بیشتر در این مورد توضیح می دهیم.
ما در بخش کودک و والدین مجله آرگا درباره واکسن دو ماهگی نوزاد، واکسن ۴ ماهگی نوزاد، واکسن یک سالگی و سایر واکسیناسیون های نوزاد مطلب نوشته و در اختیار شما مادران عزیز قرار داده ایم.

واکسن شش ماهگی نوزادان

واکسن شش ماهگی شامل و واکسن هایی به شرح ذیل می باشد:

قطره خوراکی فلج اطفال:
در مورد فلج اطفال باید بدانید که یک بیماری حاد ویروسی است که می تواند سب فلج دائم دسته ای از عضلات بدن بشود. جهت پیشگیری از این بیماری ناتوان کننده و سخت، بهترین راه واکسیناسیون است. واکسن به صورت قطره خوراکی و با استفاده از ویروس ضعیف شده ساخته شده است که به خورد نوزاد می دهند.

واکسن هپاتیت B:
ویروس هپاتیت B از راه خونی همانند انتقال خون، از راه جنسی و از طریق مادر به فرزند در دوران بارداری منتقل می‌ گردد. اشخاصی که بیشتر در تماس با بیماران هستند مانند پرسنل و بیماران بخش دیالیز، پزشکان، دندانپزشکان، پرستاران و پرسنل بانک خون بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند و به عنوان گروه پرخطر باید واکسینه بشوند. واکسن این بیماری از سال ۱۳۷۲ جزو برنامه واکسیناسیون کشوری اطفال گنجانده شده است. عوارض واکسن خیلی کم بوده و شامل درد و قرمزی در ناحیه تزریق، سردرد مختصر و احساس کسالت می باشد.

واکسن سه گانه:
در مورد این واکسن باید بدانید که  با استفاده از باکتری کشته شده سیاه سرفه و سموم باکتریهای دیفتری و کزاز ساخته می شود. دیفتری، کزاز و سیاه سرفه بیماری های خطرناکی هستند که می توانند باعث مرگ یا عوارض شدید در هر شخصی شوند. عوارض این واکسن معمولا تب و بیقراری است که ممکن است تا چند روز ادامه پیدا کند، در این صورت می توانید از پاشویه و استامینوفن برای کاهش تب در کودک استفاده نمایید. اگر بعد از تزریق، تب ۴۰ درجه یا تشنج دیده شود حتما آن را در نوبت های بعدی متذکر شوید تا از واکسن دو گانه اطفال استفاده گردد.
لازم است بدانید که اخیرا از واکسن های پنج گانه به جای واکسن های سه گانه فعلی و هپاتیت B در سنین دو ماهگی، چهار ماهگی و شش ماهگی واکسیناسیون نوزاد گنجانده شده است.

برای کاهش عوارض واکسن قبل از اینکه نوزاد را برای واکسیناسیون ببرید، دو برابر وزنش به نوزاد قطره استامینوفن بدهید و بعد از تزریق در روز اول هر چهار ساعت، روز دوم هر شش ساعت و در روز سوم هر هشت ساعت به کودک قطره استامینوفن بخورانید و توصیه های کادر مراکز بهداشت را در مورد کمپرس آب گرم و سرد جدی بگیرید تا از بی قراری بیش از حد نوزاد جلوگیری کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *