فاصله زمانی تعویض پوشک نوزاد کم و اهمیت رعایت نکتی در اینباره زیاد می باشد. افرادی که هنوز پدر و مادر نیستند، زیاد با موضوع تعویض پوشک هماهنگ نیستند و آن را کاری سخت می پندارند، اما پس از بچه دار شدند، یکی از زیباترین خاطراتی که برای هر پدر و مادری به یادگار می ماند، همین لحظات تعویض و خنده های کودک دلبندشان است.
گاهی ممکن است کودکی که همیشه در لحظات تعویض با والدین همراهی می کرده، شیطنت های مختلفی کند و کاری که ظرف چند دقیقه صورت می پذیرفته، به درازا بکشاند.
آنها معمولا به جیغ کشیده، دست زدن و یا حرکت به سمت چپ و راست روی می آورند و کار را برای والدین سخت اما دلنشین می کنند.
بیشتر والدین در دفعات اول تجربه شان این جمله را مدام در ذهن تکرار می کنند : چرا همکاری نمی کند ؟!
ظاهر تعویض پوشک شاید امری ساده باشد، اما این نکته حایز اهمیت است که، ما با سلامت و بهداشت کودک درگیر هستیم و باید جهت زودون آلودگی های میکروبی به نحو احسن اقدام نماییم، لذا اهتمام به برخی مباحث در اینباره از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

یافتن مکان مناسب
 
تعویض کودک باید در محلی مسطح و با نهایت ایمنی باشد.
خوب است بدانید بسیاری از فروشگاه ها میزهای مخصوصی برای این مهم به فروش می رسانند که می توانند کمک خوبی به والدین باشد.
ولی بسیاری معتقدند نیازی به این میزها نیست و هیچ چیز بهتر از تعویض پوشک کودک بر روی زمین نیست.

ولی گاهی سوال می شود که لازمه تعویض بچه در یک نقطه مشخص چیست؟
 
پاسخ کارشناسی به این سوال این است که اگر کار تعویض همیشه در یک نقطه جدید باشد عملا با این کار داریم باکتری ها و میکروبها را در سطح منزل که محیطی سربسته هم هست منتقل می کنیم. لذا حی توصیه شده است که این کار در گوشه مناسبی از سرویس بهداشتی با رعایت تمامی اصول انجام شود تا علاوه بر جلوگیری از انتشار میکروبها، به راحتی به آب گرم و فاضلاب دسترسی داشته باشید.

در نقطه ی مقابل مطلب فوق الذکر، این سوال هم مطرح است که جاهایی مکان های نامناسب برای تعویض پوشک است؟! دکتر «رابت فرنک» متخصص اطفال از مرکز پزشکی بیمارستان کودکان سین سیناتی در آمریکا می‌گوید: بدترین جاها برای انجام این کار، محل تعویض لباس و همینطور محل سرو غذا می باشد. حتی اگر تمامی موارد بهداشتی رعایت شود باز میکروبها راهی برای ضرر رساندن پیدا می کنند!

آماده بودن برای انجام این کار
 
در وهله اول باید والدین کار تعویض پوشک را کاری مهم و نه سرسری و ساده بدانند.
این آماده بودن منجر به این امر می شود که در مواقع لازم والدین دچار استرس نشده و با آرامش خیال به وظیفه خود بپردازند و نوزاد نیز این استرس را از والیدین خود دریافت نکنند.
همینطور فایده ی دیگری که موضوع آماده بودن دارد این است که از قبل تمامی وسایل مورد نیاز را در نزدیکی محل تعویض تدارک دیده اید و دیگر نیازی نیست هنگام تعویض بچه، برای لحظاتی وی را تنها بگذارید تا وسیله مورد نیاز خود را از محلی دورتر بردارید و با این کار عوامل میکروبی را در سطح منزل بگسترانید.
در این بخش این نکته حایز اهمیت است که آمادگی والدین فقط مختص داخل منزل نیست و بیرون از منزل این امر از اهمیتی دو چندان برخوردار است.

تمیز کردنی با دقت
 
کارشناسان پیشنهاد می دهند که برای تعویض نوزاد دختر، جهت تمیز کردن عوامل میکروبی از جلو به سمت عقب باشد تا از ورود باکتری ها به ناحیه تناسلی تا حد ممکن ممانعت به عمل آید.
ضمن اینکه بهتر است در حین تعویض بر روی ناحیه تناسلی نوزاد پارچه ای قرارداده تا در صورت ادرار وی، خللی در کارتان بوجود نیاید.
 
جمع کردن پوشک آلوده با آرامش و دقت
 
در اکثر اوقات در زمان جمع کردن پوشک آلوده، نوزاد حس رهایی پیدا کرده و با شادابی شروع بع دست و پا زدن می کند. این لحظه می تواند مشکل زا باشد و بهتر است با دقت، تسلط و آرامش کار جمع آوری را به اتمام برسانید.
 
اهمیت سطل زباله
 
این تفکر که پوشک آلوده را در سطل مشترک با دیگر زباله ها بیندازید، غلط است. وقتی شما این کار را انجام می دهید عملا به میکروبها مجوز ورود به محیط منزل را دادید و تا زمانی که پوشک در میان سطل زباله است، حطر شیوع بیماری در منزل وجود دارد.
خوشبختانه مدتی است سطل های زباله مخصوص این کار تولید شده است که از شیوع میکروبها و بوی ناخوشایند حلوگیری می کند و بهداشت را برای ساکنین منزل به ارمغان می آورد.

اسباب بازی، یک نیروی کمکی
 
موضوع دست و پا زدن نوزاد حین عمل تعویض یکی از سخت ترین شرایط را برای والدین ایجاد میکند.
و در این مواقع پرت کردن حواس کودک راهی منطقی برای رهایی از این سختی است.
بهترین راه برای این هدف دادن تعدادی اسباب بازی به کودک است، تا هم او حواسش پرت شود و هم ممانعتی باشد برای تقلا نکرن بچه.
البته این مورد را حتما مد نظر داشته باشید که تمامی اسباب بازی های داده شده به کودک، پس از تعویض پوشک باید حتما ضدعفونی شوند.

دستان فرزنداتان را بشویید
 
گاهی والدین اینقدر حواسشان به سمت کارشان معطوف می شود که فراموش می کنند دستان نوزادشان منبع بزرگی از آلودگی هاست. باید یادتان بماند که پس از اتمام کار، موضوع شستن و ضدعفونی کردن دستان فرزندتان را مد نظر قرار دهید.

شستن دستان خود را فراموش نکنید
 
اگر شستن دستان نوزاد اهمیت دارد، شستن دستان خودتان اهمیتی بسیار مضاعف و حیاتی دارد.
در اولین و سریعترین اقدام اگر به اب دسترسی ندارید سریعا با ژل های مخصوص دست خود را ضدعفونی کنید و راه را برای شیوع باکتری ها ببندید.
این نکته را در نظر داشته باشید که تیوب ژل نیز باید هر دفعه ضدعفونی شود و همیشه دور از دسترس نوزاد باشد.
آکادمی اطفال امریکا تاکید می کند که لباسهای نوزاد هم هنگام تعویض پوشک باید عوض شوند و در محلول ضدعفونی کننده برای مدتی قرار گیرند. حتی شستن کلی لباس هم باید محلی جدای از دیگر لباسها باشد و کار آبکشی آن هم حداقل دوبار انجام شود.
این هشدارها و قوانین به ظاهر سخت ، سلامتی و بیمار نشدن فرزندتان را تضمین می کند و شما از مشکلاتی بزرگ مصون خواهد داشت.

چند تکته مهم
 
رعایت چند نکته زیر به حفظ سلامت نوزاد و بهداشت محیط زندگیتان کمک شایانی می‌کند که به چند  مورد آن در ذیل می پردازیم:

۱- محل تعویض پوشک بچه هم نیاز هست ضدعفونی شود. می توانید اینم کار را با اسپری های مخصوص ، در زمانی که نوزاد نزدیک آن محل نیست انجام دهید و حتما پنجره منزل را باز بگذارید تا سریعا هوا تعویض شود.

۲- کیسه های زبال ه و سطل های حاوی پوشک بچه باید خاصیت ضدعفونی کنندگی داشته باشند.

۳- اگر بیش از یک نوزاد داریدف محل تعویض هر یک باید بطور مجزا ضدعفونی شود و هیچگاه آنها را همزمان و در یک محل جهت تعویض قرار ندهید.

۴- بهتر است هنگاه تعویض پوشک، از پوشش های یکبار مصرف برای خود استفاه نمایید.

۵- زیراندازی که برای تعویض پوشک بچه همراه خود در بیرون از منزل همراه دارید باید از حد معمولی که در خانه استفاده می کنید بزرگتر و مقاوم تر باشد. چون هیچگاه نمی توانید پیش بینی کنید که در جه محلی باید پوشک بچه تان تعویض کنید و باید برای تمام محیط ها آماده باشید.

۶- در بیرون از منزل حتما محلول ضد عفونی کننده و کیسه همراه داشته باشید و پوشک آلوده ای را که در کیسه قرار می دهید سریعا به نزدیک ترین سطل زباله، البته به صورت در بسته، بیندازید.

عنایت داشته باشید که عدم اهتمام به همین موارد به ظاهر ساده، احتمال بروز بیماری و آلوده شدن فرزندتان به میکروبها را به شدت بالا می برد.

موردی مثبت
 
در نقطه مقابل مطالب فوق، والدینی هستند که امر تعویض پوشک را امری مشکلزا می دانند و با استرس و وسواس زیاد نسبت به این کار مبادرت می ورزند. لازم است به شما این اطمینان را دهیم که سیستم دفاعی بدن نوزادها در حد خود قدرت زیادی دارد و اصلا نیازی نیست رعایت نکات ایمنی و بهداشتی برای شما تبدیل به وسواس و محل مشکل شود.
این نکته تا حد زیادی مثبت و محل ارامش است که تمام آلودگی های نوزاد در منزل متعلق به خود اوست و به هر طریق بدن و سیستم دفاعی وی با میکروبهای احتمالی کاملا آشناست. لذا خطرهای جدی در صورت سهل انگاری های کوچک و ناخواست، فرزند دلبندتان را تهدید نمی کند.

تهیه شده: نی نی سلامتninisalamat.com

دیدگاهتان را بنویسید