نماد اعتماد الکترونیکی

 
صفحه اصلیمقالات

تغذیه مطلوب

بازدید: 6
روش‌‌هاي كاربردي در تغذيه مطلوب شيرخوار
منظور از تغذيه مطلوب،تنها توجه به نوع و مقدار غذا نيست بلكه شامل نحوه غذا دادن به شيرخوار نيز هست يعني چگونه؟ چه وقت؟ كجا؟ و چه كسي به او غذا ميدهد؟

بنابراين با به كارگيري نكات زير كه در تغذيه صحيح شيرخوار اهميت ويژه‌اي دارد مي‌توان"تغذيه تكميلي مطلوب"را براي او فراهم نمود.

شيرخوار هنگام غذا خوردن بايد در محل امن و راحتي قرار گيرد و مشتاق غذا خوردن باشد و مادر يا مراقب، با خوش خلقي و تشويق او به خوردن غذا، اين زمان را برايش لذت بخش كند.

هنگام غذا خوردن، بهتر است كودك راست بنشيند و مقابل مادر يا پدر باشد به اين ترتيب كودك مي‌تواند آن چه را كه در مورد غذا بايد كشف كند انجام دهد و احتمال خفگي او هم به دليل پرت شدن غذا به گلويش كمتر خواهد بود. در صورت امكان يك صندلي مخصوص غذا خوردن كودك براي اين كار مناسب‌ تر است.

غذا دادن بايد با صبر و حوصله و همراه با نگاه كردن به چشمان كودك‏، لبخند زدن و گفتار خوب باشد.

نبايد به شيرخواري كه خواب آلوده يا در وضعيت دراز كشيده است غذا داد.

شير خوار را بايد به خوردن تشويق كرد ولي نبايد به اجبار متوسل شد. در عين حال محيط او بايد آرام باشد و حواس و توجهش به چيز ديگري جلب نشود.

گاهي مادران اجازه نمي‌‌دهند كودك مطابق ميل و نياز خود غذا طلب كند در حالي كه بهتر است اشتياق و اشتهاي كودك حتما در نظر گرفته شود.

غذا بايد با توجه به توانايي‌ها و مهارت‌‌هاي تغذيه‌اي كودك، تهيه و به او ارائه شود.

ضمن غذا دادن به شيرخوار،ميتوان به او هم اجازه داد كه از انگشتانش استفاده كند و به غذا دست بزندو آن را به دهان ببرد.

شيرخواران بزرگ‌تر از نه ماه اصرار دارند كه با دست خودشان غذا را بردارند و بخورند. ضمن اين كه اين اجازه بايد به آنان داده مي‌شود بايد در غذا خوردن كمكشان كرد ولي نبايد آن‌ها را تنها گذاشت.


چنانچه كودك از خوردن بعضي غذاها روگردان باشد مي‌توان با تغيير در ظاهر و قوام غذا، رعايت تنوع و استفاده از سبزي‌‌هاي خوشبوي سائيده شده او را به خوردن غذا تشويق نمود.

در صورتي كه شيرخوار غذاي كمكي را نخورد،مادر نبايد آن را به كلي از برنامه غذايي او حذف نمايد بلكه بهتر است هر چند روز يك بار مجدداً آن را تهيه و به كودك ارائه كند زيرا اغلب شيرخواران پس از هفت يا هشت بار و گاهي هم ده يا پانزده بار ارائه همان غذا، نهايتاً آن را پذيرفته‌اند.

اگر شيرخوار بعضي روزها،كمتر از آن چه انتظار مي‌رود غذا بخورد مهم نيست،چون مقدار غذايي كه در طي يكي دو هفته مي‌خورد اهميت دارد.

با توجه به مراحل تكامل كودك، نبايد انتظار داشت كه شيرخوار هنگام غذا خوردن خيلي تميز و مرتب بماند. با تمرين بيشتر، مرحله ريخت و پاش به تدريج كمتر مي‌شود. برخي كارهاي او مانند پرت كردن غذا، بازي كردن با غذا و...را مي‌توان با آرامش و ملايمت محدود كرد.

براي اين كه شيرخوار لباسش را كثيف نكند و در خوردن هم آزاد باشد مي‌توان از پيش بند و سفره استفاده كرد.

وقتي شيرخوار بزرگ‌تر مي‌شود و مي‌تواند به تنهايي بنشيند بهتر است او را با ساير اعضاء خانواده سرميز غذا يا سفره نشاند تا همزمان با غذا خوردن ديگران، او هم با كمك يكي از افراد خانواده غذايش را بخورد.

چون خانواده در برابر تغذيه كودك مسئوليت دارد لذا بهتر است پدر و ساير افراد خانواده، با ميل و علاقه و رغبت در تغذيه كودك مشاركت نمايند ولي هرگز با زور به او غذا ندهند.

اگر شيرخوار غذايش را خوب مي‌خورد بايد او را تحسين كرد و اگر نمي‌‌خورد نبايد ناراحت و مايوس شد.

بهترين راه تشويق شيرخواري كه خوب غذا مي‌خورد «آفرين گفتن» به او، «دست زدن» براي او و «به به» گفتن است

هر ماده غذايي كه به شيرخوار داده مي‌شود،به خصوص اگر جديد باشد بايد نام برده شود تا كودك علاوه بر طعم آن با اسمش هم آشنا شود مثلاً بايد گفت: الآن كوچولوي ما سوپ مي‌خوره،به به چه سوپ خوشمزه‌اي!

 

اگر كودكان از غذا خوردن لذت ببرند زودتر ياد مي‌گيرند كه شخصاً غذا بخورند.


تهیه شده: نی نی سلامت - ninisalamat.com

ورزش و ذهن کودک

بازدید: 3

فعالیت فیزیکی می تواند تاثیرات بسزایی بر تقویت عملکرد ذهنی اطفال بگذارد و موجب تقویت مهارت های آنان شود و تاثیر ورزش بر هوش اطفال بسیار  موثر خواهد بود.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که وزن و فعالیت فیزیکی ممکن است بر مهارت‌های فکری و یادگیری کودکان تأثیرگذار باشد.

دانشمندان 70 کودک با وزن طبیعی 7 تا 11 ساله را مورد مطالعه قرار دادند. 24 نفر از این کودکان فعال و بقیه فعال نبودند. منظور از فعال کودکی بود که بیش از یک ساعت در هفته در فعالیت‌هایی مثل شنا، ژیمناستیک، فوتبال یا رقص شرکت می‌کرد.

این مطالعه جز این، شامل 45 کودک با اضافه وزن و غیرفعال بود.

مطابق با انتظارمان، کودکان فعال با وزن طبیعی، چربی کمتر و ضربان قلبِ استراحت پایین‌تری نسبت به کودکان غیرفعال و دارای اضافه‌وزن داشتند. اما محققان جز این دریافتند که کودکان فعال با وزن نرمال در تست‌های مهارت‌های فکری مثل برنامه‌ریزی و توجه هم عملکرد بهتری داشتند.
یافته‌ها اخیراً به صورت آنلاین در ژورنال علم ورزش اطفال منتشر شد.

اگرچه این مطالعه پیوندی را بین فعالیت جسمانی و مهارت‌های ذهنی کودکان پیدا کرد، یک رابطه علت و معلولی را بین این دو نیافت.

دانشمند علوم اطفال، کترین دیویس، مؤلف مطالعه و روان‌شناس سلامت بالینی در کالج پزشکی جورجیا، در یک نشست خبری گفت: «فعالیت، تفاوتی را بین کودکان با وزن نرمال ایجاد کرد. این تأییدکننده آن است که فعالیت فیزیکی تغییری در عملکرد مغز ایجاد می‌کند. خبر خوب آنست که با کمک خانواده‌ها و مدرسه، کودکان می‌توانند میزان فعالیت جسمانی‌شان را افزایش دهند. اگر کودکان مقداری از کالری‌های خالی رژیم غذایی‌شان را کم کرده و میزان فعالیت جسمانی را زیاد کنند، ممکن است به وزن نرمال خود برسند.»

تهیه شده: نی نی سلامت - ninisalamat.com

آنچه که از پوسیدگی دندان کودکان باید بدانید

بازدید: 5

دلایل پوسیدگی دندان کودکان

هیچ تحقیقی تابه امروز ثابت نکرده که توقف شیردهی مانع از خراب شدن دندان ها می شود. خرابی دندان بیشتر به خاطر مصرف خوراکی های شیرین، بهداشت ضعیف دهان و دندان و حضور برخی از باکتری ها می باشد.

این نکته حایز اهمیت است که صرف نظر از موضوع شیردهی، دندان های نوزادمان را همواره تمیز نگه داریم. باید هر گونه اثر غذا را پاک کرده و میزان استرپتوکوکوس میوتانس دهانی ( یکی از فلورانرمال های دهان) را کاهش دهیم. مجله Public Health England مقاله ای 98 صفحه ای را در ارتباط با بهداشت دهانی منتشر کرده است که شامل نکاتی در ارتباط با پوسیدگی دندان در کودکان زیر 6 سال نیز می ‌باشد.

برخی از نکات مقاله فوق الذکر به شرح زیر است:

 • شیر مادر بهترین و مغذی ترین مواد را برای کودک به حساب می آید.
 • زمان شروع نوشیدن از طریق شیشه شیر از 6 ماهگی باید آغاز شود، و به مرور طی یک سال کم کم این کار را کنار بگذارند.
 • به هیچ عنوان به نوشیدنی و خوراک کودک نباید شکر افزوده شود.
 • پدر و مادر باید دندان کودکانشان را بطور مرتب مسواک زده و یا بر مسواک زدن کودک نظارت مداوم داشته باشند.
 • به محض خروج دندان ها از لثه باید روزی 2 بار آن ها را با خمیر دندان های مخصوص کودکان مسواک زد.
 • از خمیر دندانی استفاده کنید که حداکثر حاوی 1000 ppm می‌ باشد.
 • واجب است که کودک با دندان مسواک زده شبها بخوابد.
 • توصیه می‌شود که از دارو های فاقد شیرین کننده استفاده کنید.راه های پیشگیری از پوسیدگی
در کنار مراقبت از دندان ها، بهتر است کار های زیر را نیز انجام دهید:

بررسی مداوم دندانهای نوزاد:

لازم است به طور منظم دندانهای دلبندتان را بررسی کنید. این بررسی شامل تمامی نقاط دهان نیز می ‌باشد، به خصوص ناحیه زیر لب بالا جایی که دندان ها به لثه می‌ رسند. البته بهتر است این کار را زیر نظر یک دنداپزشک دنبال نمایید.

داشتن یک رژیم سالم:

استحکام دندانها همیشه حاصل یک رژیم غذایی سالم است. با اینکه میوه ها و سبزیجات جز دسته خوراکی های سالم طبقه بندی میشوند، اما مصرف بیش از حد خوراکی ها و نوشیدنی های اسیدی مانند پرتقال یا آبمیوه ها می ‌توانند با کاهش pH ( افزایش میزان اسیدی بودن) دهان باعث آسیب دیدن دندان ها شود.

شست و شوی دهان با آب پس از صرف غذا یا نوشیدنی می ‌تواند به کاهش آسیب وارده به دندان ها کمک کند. باور عمومی بر این است که مصرف پنیر نیز می‌ تواند با تغییر pH دهان، از میزان پوسیدگی دندان ها بکاهد. مصرف غذاهای سالم در دوران بارداری که دندان های نوزاد در حال شکل گیری می ‌باشد بسیار مفید است.

شیر دهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم می ‌باشد. اگر شبها مجبور به شیردهی می شوید. بهتر است پس از انجام اینکار، دندان های نوزاد را به صورت ملایم مسواک بزنید.

هیچ گاه بصورت مشترک از یک قاشق استفاده نکنید:

لازم است که هیچ وقت به طور مشترک از وسایلی مثل قاشق که نوزاد به داخل دهانش می ‌برد، استفاده نکنید. این کار احتمال انتقال باکتری های عامل پوسیدگی دندان و حتی عوامل میکروبی جدی تر از والدین به نوزاد را افزایش می‌دهد. بطور کل این کار ف اقدامی است غیربهداشتی، غلط و مضر.

فلوراید:

عده ای معتقد اند که استفاده از فلوراید، کیفیت و استحکام مینای دندان را افزایش داده و پوسیدگی را ترمیم می‌ کند. با این وجود برخی دیگر بر این باورند که مصرف بیش از حد فلوراید خطرناک است و می ‌تواند منجر به ایجاد لکه بر روی مینای دندان( فلورز مینا) شود. دکتر سیرز در ارتباط با استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید برای کودکان می‌ گوید:

استفاده از خمیردندان برای کودک ضروری نیست، اما اگر کودکتان از کفی که هنگام مسواک زدن ایجاد می ‌شود لذت می ‌برد، می ‌توانید از خمیردندان های طعم دار ملایم استفاده کنید. و برای استفاده از خمیردندانهای فلورایددار، حتما با یک پزشک مشورت نمایید. این نکته بسیار مهم است که اگر کودکتان از مکمل ها یا نوشیدنی های حاوی فلوراید استفاده می‌کند، حتما از خمیردندان های معمولی بدون فلوراید استفاده نماید.

 

تهیه شده: نی نی سلامت - ninisalamat.com

یک جدول ضروری برای کنترل قد و وزن نوزادتان

بازدید: 31

سازمان بهداشت ایالات متحده و انجمن AAP توصیه می کنند که به طور مرتب قد و وزن نوزادان اندازه گیری شود و اگر اعداد مشاهده شده مطابق با جدول اعلام شده نبود حتما با پزشک اطفال مشورت نمایید.

جدول قد و وزن نوزاد از تولد تا 24 ماهگی

سن

قد پسر (Cm)

قد دختر (Cm)

وزن پسر (kg)

وزن دختر (kg)

نوزاد

50.5

50

3.3

3.2

1 ماهگی

55

54

4.3

4

3 ماهگی

61

60

6

5.5

6 ماهگی

68

66

8

7

9 ماهگی

72

70

9

8.5

12 ماهگی

76

74

10

9.5

18 ماهگی

82

81

11.5

10.5

24 ماهگی

88

87

12.5

12


قد نوزاد

قد طبیعی نوزاد بین 45.72 سانتی متر تا 55.88سانتی متر با میانگین، 50.8 سانتی متر می باشد. اگر نوزاد شما قدی بالاتر یا پایین تر از این میانگین داشت، الزاما به معنای وجود نقص در رشد او نیست.

قد پدر و مادر نقش تعیین کننده ای برای فرزندشان دارد. به عبارت دیگر، والدینی که قد خیلی بلندی دارند، می توانند نوزادی با قد بیشتر از حد میانگین و  پدر و مادری کوتاه قد، ممکن است نوزادی با قد کمتری از حد میانگین داشته باشند. البته که زایمان زودرس، کوتاه بودن قد نوزاد کمتر از حد میانگین را می تواند ایجاد نماید.

وزن نوزاد

میانگین وزن یک نوزاد کامل، حدودا 3.4 کیلوگرم است و از هفته 38 تا 40 بارداری، وزنی بین 2.7 تا 4 کیلوگرم دارند. نوزادانی که زودتر از موعد مقرر متولد می شوند، ریزتر و کوچکتر و  نوزادانی که بعد از هفته 40 بارداری متولد می شوند، درشت تر و بزرگتر هستند.

لازم است این نکته را بدانید که بیشتر نوزادان  در طول 5 روز اول تولد، یک دهم وزن زمان تولد خود را از دست می دهند و سپس در پنج روز بعد، این کاهش وزن را دوباره به دست می آورند، یعنی تا ده روز، معمولا به وزن اولیه خود در هنگام تولد می رسند.


چه زمانی وضعیت رشد نوزاد وارد مرحله هشدار می شود ؟

اگر به علایم زیر برخورد کردید، باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید:

 • زمانی که او را بغل می کنید، واکنش از خود نشان نمی دهد و تحرک عضلاتش را در زیر دستانتان حس نمی کنید
 • فک پایین او اکثرا لرزش دارد
 • در زمان بیداری و هوشیاری کامل، واکنشی به صداها ندارد
 • تمرکزی بر روی اجسامی که به چشمش نزدیک می شود، ندارد
 • شیر خوردن او بسیار کم است
 • وقتی نور محیط زیاد است، پلک نمی زند

تهیه شده: نی نی سلامت - ninisalamat.com

برای نوازادان 6 تا 12 ماه که دارای مشکلات وزنی هستند چه اقدامی باید صورت پذیرد؟

بازدید: 19
✅ انرژي غذاي كمكي كودك را با اضافه كردن آرد يا روغن مايع يا جوانه غلات بيشتر كنيد و حداقل هر روز علاوه بر شير مادر"5"وعده غذاي كمكي به او بدهيد.

✅ آب جوشيده خنك شده به كودك بدهيد و دادن قطره آهن را به ميزان"15"قطره فراموش نكنيد.

✅ به هر وعده غذاي كودك صبحانه، نهار، شام كمي روغن مايع يا كره آب شده حدود يك تا دو قاشق مربا خوري اضافه نماييد.

✅ از جوانه ماش يا جوانه گندم يا پودر اين جوانه ها در سوپ كودك بريزيد زيرا علاوه بر اينكه سرشار از ويتامينهاي ب و ث هستند به هضم غذا هم كمك مي كنند.

✅ كمي آرد، شير و كره را مخلوط كرده و به هم بزنيد و گرم كنيد(مثل سس سفيد) و به سوپ كودك بيفزاييد که هم طعم و رنگ جديد به سوپ مي دهد و هم انرژي آنرا افزایش مي دهد.

✅ پودر جوانه گندم ، جو پرك، بلغور گندم را له كنيد و با شير و كمي روغن يا كره بپزيد و در حجم كم و در دفعات بيشتر به كودك بدهيد.

✅ در حدود یازده ماهگی مي توانيد كمي خامه پاستوريزه به سوپ كودك اضافه كنيد. اگر كودك صبح ها زرده تخم مرغ پخته شده را نمي خورد آنرا با كمي كره و آب مرغ مخلوط و نرم كنيد و به او بدهيد و يا به سوپ او اضافه كنيد. زرده تخم مرغ را مي توانيد رنده كرده و يا با پشت قاشق له كنيد و داخل سوپ و يا پوره ( هر نوع پوره اي كه درست مي كنيد) بريزيد.

 

✅ به تكه هاي كوچك سيب زميني كه پخته شده و پوست آنرا جدا كرده ايد كمي كره بزنيد و اجازه بدهيد كه كودك خودش آنرا برداشته و بخورد.


✅ سعي كنيد براي تهيه سوپ يا كته از گوشت با استخوان استفاده كنيد ، مثل ران مرغ و يا ماهيچه گوسفند تا املاح و چربي بيشتري به بدن كودك برسد.

 

✅ ميتوانيد چند قلم گوسفند يا يك قلم گوساله را جداگانه بپزيد،چربي روي آنرا بگيريد و عصاره آنرا براي مدت كوتاه(در يخچال)‌و براي زمان طولانتر(در فريزر) نگهداري كنيد وبه هر وعده غذاي كودك دو قاشق غذاخوري از اين عصاره را اضافه نماييد.


✅ اگر وزن كودك كم است اضافه كردن حبوبات را به غذاي او به تعويق بياندازيد(بعد از"10"ماهگي) چون حبوبات حجم زيادي دارند بنابراين بعد از"10"ماهگي،حبوبات را خيس كنيد،پوست بكنيد و از انواع آن آرد درست كنيد و هر بار يك قاشق چايخوري آرد حبوبات را با كره به سوپ كودك اضافه كنيد.


✅ اضافه كردن آب غليظ شده ران مرغ يا تكه هايي از ران مرغ پخته شده كه له شده است،همچنين جوانه گندم،آرد يا پودر بادام خام، كنجد، مغز تخمه آفتابگردان به غذاي كودك سبب رشد بهتر او مي شود.


✅ براي بهتر كردن طعم غذاي كودك از آب هويج و سبزيهاي خوشبوي ساييده شده استفاده كنيد.


✅ كته اي كه براي كودك درست مي كنيد به جاي پختن برنج در آب،آنرا در آب مرغ يا آب گوشت بپزيد.


✅ يك يا دو خرما را پوست بكنيد،هسته آنرا در آوريد و خرما را در كمي آب یا شیرمادر حل كرده و به عنوان دسر به كودك بدهيد.


✅ دادن آب ميوه به مقدار زياد و يا شيريني قبل از غذا، سبب كم شدن اشتهاي كودك مي شود و رشد او را به خطر مي اندازد . بنابراين يا آب ميوه و يا خود ميوه رسيده و نرم را كه با پشت قاشق له كرده ايد، دو بار در روز بعد از غذاي وسط روز و با حجم كم به كودك بدهيد، ويتامين هاي مورد نياز كودك به ويژه ويتامين C از راه شير مادر تامين مي شوند.


✅ به منظور پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي قلبي ، عروقي توصيه مي شود كه در تمام دوران زندگي به ويژه دوران كودكي و نوجواني از مقادير بسيار كم نمك آن هم هنگام طبخ غذا استفاده شود و از افزودن نمك به غذا در سر ميز يا سفره جداً خودداري گردد. براي كودكان زير يكسال كه خوب رشد مي كنند بهتر است به غذايشان نمك اضافه نكنيد ولي براي كودكاني كه دچار ايست يا افت وزني هستند و غذاي كاملاً بي نمك خود را نمي خورند هنگام تهيه و طبخ غذا از مقدار بسيار كمي نمك يددار استفاده نماييد.


✅ اگر رشد كودك زير يكسال با افزايش دفعات تغذيه با شيرمادر و پر انرژي كردن غذاي كمكي بهتر نشد، شايد لازم باشد شير مصنوعي را هم بلافاصله بعد از بعضي از وعده هاي شير مادر به او بدهيد (با فنجان يا استكان) چون هنوز غذاي اصلي كودك زير يكسال، شير است.


تهیه شده: نی نی سلامت - ninisalamat.com