زمانی که از نستله صحبت می شود، دو عبارت مهم در ذهن متبادر می شود: محصولات سوئیسی، و البته بزرگترین شرکت غذایی جهان !

این شرکت تاریخچه‌ای طولانی در تولید و عرضه‌ی محصولات بسته‌ بندی شده دارد. اگر به مرکز شهر وُوه کانتون وو در کشور سوئیس برویم، دفتر مرکزی آن را مشاهده خواهیم نمود که تمامی برندها و نمایندگی های خود در سطح جهان از این محل مدیریت و رهبری می شود. نستله در سال‌ های متعدد در فهرست بزرگترین برندها و شرکت‌های جهان قرار گرفت و زیر مجموعه های مشهوری برای خود تاسیس نمود.

محصولات این شرکت سوئیسی شامل انواع غذای کودک، مکمل‌های دارویی، آب معدنی، صبحانه‌های بسته‌بندی شده، قهوه و چای، شیرینی، لبنیات، بستنی، غذای منجمد، غذای حیوانات خانگی و دیگر خوراکی های بسته‌بندی شده است. زیرمجموعه های نستله، سالانه درآمدی بیش از یک میلیارد دلار دارند که از میان آن‌ها می‌توان به شرکت های نسپرسو، نسکافه، کیت‌کت، سرلاک، اسمارتیز و نسکوئیک اشاره نمود.

نستله در ۱۸۹ کشور جهان، ۴۴۷ کارخانه دارد و علاوه‌بر محصولات غذایی، یکی از بزرگ‌ترین سهام‌داران برند بزرگ آرایشی بهداشتی لورآل نیز هست. تاریخ تأسیس شرکت کنونی نستله به ابتدای قرن بیستم باز می‌گردد، اما پایه گذار این برند یعنی هنری نستله، شرکتی با این نام را در سال ۱۸۶۶ تأسیس کرد و حتی ۲ جنگ جهانی نه تنها از ظرفیت و توانایی این شرکت نکاست، بلکه رشد بسیار قابل ملاحظه ای به نسبت دیگر رقبا داشت.

چگونگی تاسیس شرکت

چارلز پیج که یک دیپلمات مقیم زوریخ بود، پس از مدتی فعالیت در حیطه مواد غذایی دریافت که سوئیس کشوری است که دارای پتانسیل بالا جهت تولید و عرضه محصولات ساخته شده با شیر غلیظ است.

همزمان در آنسوی دنیا یعنی آمریکا، آقای گیل باردن صنعت تولید شیر بسته‌بندی شده یا شیر غلیظ شده را ایجاد نمود. همین اقدام آقای باردن باعث شد تا هموطنش یعنی چارلز پیج از او بخواهد تا اجازه دهد محصولات وی را در اروپا با نام خودش تولید کند، اما باردن امریکایی با این درخواست مخالفت کرد.
لذا آقای پیج در سال ۱۸۶۶ شرکت مسئولیت محدود خود را با ‌نام Anglo-Swiss Condensed Milk در شهر شم سوئیس تأسیس کرد.

دیری نپایید که محصولات آقای پیج در کابینت آشپزخانه ی هر اروپایی دیده می شد، و بحرانهای اقتصادی اروپا در آن زمان نیز اثری بر عرضه محصولات باکیفیت وی نداشت.

در سال ۱۸۷۳ بنیان‌گذار آنگلو سوئیس از دنیا رفت و شرکت به برادرش جورج رسید و او توانست پیشرفت و فروش محصولات شرکت را به چهار برابر برساند.

از سوی دیگر، در شهر ووه، داروساز مشهوری بنام هنری نستله، فراورده ای از شیر گاو تولید نمود که برای نوزادان با مشکلات دریافت شیر مادر، بسیار مناسب بود؛ لذا این محصول تحت عنوان Farine Lectee Nestle با استقبال زیاد اروپایی ها مواجه شد.

او دوست داشت کارش را توسعه دهد اما توان این کار را نداشت. مشتریان زیادی متقاضی دریافت محصولش بودند اما میزان تولید آقای نستله پایینتر از میزان تقاضا بود. لذا در اواخر دوران بازنشستگی اش یعنی در سال ۱۸۷۵، مجبور شد کسب و کار خود را به یکی از نمایندگان مجلس سوئیس یعنی اقای جولز مورانت به قیمت یک میلیون فرانک بفروشد. بنابراین، شرکت در سال ۱۸۷۵ به Farine Lectee Henri Nestle تغییر نام داد و مونرات نیز به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره، مسئولیت هدایت آن را بر عهده گرفت.

در سال ۱۸۷۷ شرکت آنگلو سوئیس به سمت تولید محصولات دیگری نظیر پنیر و شیر که مخصوص کودکان و نوزادان بود، رفت و توانست آن را به سبد محصولات خود اضافه کند، که البته به شرکت نستله نیز پیشنهاد همکاری ارائه داد؛ اما با مخالفت از سوی اقای مورانت مواجه شد.

پیج که می خواست خود را برتر از رقیب اروپایی اش تبدیل سازد تصمیم گرفت سریعا در امریکا کارخانه ی خود را راه اندازی کند. اما در همان زمان که شرکت انگلو سوئیس تمام توجه اش را صرف توسعه کار در امریکا میکرد، نستله در آلمان، انگلستان و اسپانیا کارخانه هایی تاسیس کرد، و با هدف عرضه ی محصولات شکلاتی با تولید کننده‌ ی برندهای مشهوری همچون Peter و Kohler، یعنی Swiss General Chocolate Company وارد شراکت شد.

اما سرانجام در سال ۱۹۰۵ هر دو رقیب تصمیم گرفتند با یکدیگر ادغام شوند و شرکتی را تحت عنوان “نستله آنگلو سوئیس” پایه گذاری کنند.

زمان زیادی نگذشت که شرکت نستله آنگلو سوئیس از ۷ کارخانه در سوئیس، ۶ کارخانه در بریتانیا، ۳ کارخانه در نروژ و یک کارخانه در کشورهای آمریکا، اسپانیا و آلمان جهت تولید محصولات خود بهره برد، و با آنکه درگیر جنگ جهانی اول شده بود، ولی با درایت و مدیریت عالی این مجموعه، کارخانه های خود را در سال ۱۹۱۷ به ۴۰ عدد رساند.

اختراع نسکافه

پس از مرگ مدیر شرکت در سال ۱۹۳۷، تیمی از مدیران مسئولیت کار را بر عهده گرفتند. نستله آنگلو سوئیس بعد از مدتی بخاطر درخواست یکی از نمایندگان انجمن قهوه ی برزیل، ذهنش را بر روی اختراعی جدید معطوف کرد و توانست طرح تولید قهوه ی سریع از طریق پودر بجای حبه را با موفقیت عملیاتی کند. این اختراع به مصرف کننده اجازه کنترل میزان مصرف قهوه را می داد و علاوه بر آن احساس خوشی در حین استفاده از پودر قهوه ایجاد می کرد.

این محصول جدید که نسکافه نام گرفت سرانجام پس از ۸ سال تحقیق و برنامه ریزی جهت توسعه و بازاریابی، همزمان در سوئیس و آمریکا عرضه شد و با استقبالی سریع و خارق العاده در سطح جهان مواجه گشت.

در جنگ جهانی دوم آنقدر تقاضای این محصول در کشورهای درگیر زیاد بود که شرکت آنگلو سوئیس نتوانست در برابر تیم خلاق نستله مقاومت کند و سرانجام نام خود را برای همیشه از کنار نام نستله برداشت تا این برند با ثروت ۳۰۰ میلیون دلاری اش در آن زمان، یکه تاز عرصه دنیای خوراکی ها در دنیا شود.

ضرر ۴۰ میلیون دلاری و پیروزی سریع

در سالهای ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰، اجماعی در امریکا برای تحریم محصولات نستله به وقوع پیوست، که تنها یک علت داشت؛ بی سوادی مادران !

ماجرا از این قرار بود که اکثر مادران امریکایی چون در آن زمان از تحصیلات مناسبی برخوردار نبودند؛ بدون خواندن دستورالعمل‌های محصولات و تنها تحت تأثیر تبلیغات گسترده، با روش‌های اشتباهی غذا و شیر خشک را برای کودکان خود آماده می‌کردند که در نهایت منجر به بیماری در آن‌ها می‌شد. لذا در سطح امریکا تصمیم بر آن شد که از محصولات این شرکت استفاده نکنند و همین امر موجب ضرری ۴۰ میلیون دلاری برای نستله شد.

این اتفاق موجب شد تا آقای هلمت ماخر؛ مدیر عامل وقت شرکت نستله به امریکا سفر کند و با روسای این اجماع تحریمی دیدار کند، و با تغییرات بنیادین در سیستم تبلیغاتی و همینطور آسان سازی مطالب نوشته شده جهت فهم افراد کم سواد، دوباره نستله را با اقبال عمومی در این کشور استراتژیک مواجه کند.

نستله در حال حاضر

درحال حاضر، پائول بولک به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره‌ و اولف مارک اشنایدر به‌عنوان مدیرعامل نستله مشغول به کار هستند. آخرین آمارها، درآمد شرکت را در سال ۲۰۱۸ حدود ۹۱ میلیارد دلار بیان می‌کنند و تعداد کارمندان برند سوئیسی در سرتاسر جهان نیز ۳۰۸ هزار نفر عنوان می‌باشد.

از میان دسته ‌بندی‌های متنوع محصولات نستله، خوراکی های پودری و مایع بیشترین سهم را به خود اختصاص می‌دهند و در ادامه، بستنی و فراورده‌های شیر، غذاهای آماده و مواد اولیه‌ی پخت‌وپز، مکمل‌های غذایی و دارویی، غذای حیوانات خانگی، شیرینی و شکلات و آب بسته‌بندی شده قرار دارند. آمریکا با ۴۳ درصد فروش، اکنون بزرگ‌ترین بازار نستله محسوب می‌شود و در پی آن، اروپا با ۲۸ و آسیا، اقیانوسیه و آفریقا با ۲۹ درصد قرار دارند.

محصولات نستله نیدو
(عرضه شده در فروشگاه اینترنتی نی نی سلامت)

طرز تهیه:

۱- دست هایتان را بشویید و تمام ظروف را استریل کنید.

۲- آب را بجوشانید و اجازه دهید بمدت ۳۰ دقیقه ولرم شود. مقدار مورد نیاز آب (به راهنمای تغذیه) را در ظرف استریل شده آماده کنید.

۳- با استفاده از قاشق، مقدار موردنیاز شیر خشک را اضافه کنید.(حدودا هر ۱۵۰ میلی لیتر، ۵ قاشق)

۴- شیرخشک را به آن اضافه کنید. اضافه کردن بیش از حد یا کمتر می تواند مضر باشد. شیشه را  به مدت ۱۰ ثانیه خوب تکان دهید.

۵- با استفاده از مچ دستتان میزان گرم بودن شیر را چک کنید بیش از اندازه داغ نباشد. سپس می توانید شیر را به نوزاد خود بدهید.

جدول ارزش غذایی نیدوی قرمز:

جدول ارزش غذایی نیدوی سبز:

نکات مهم:
  • به طور کلی، محصولاتی که عسل دارند، تا یک سالگی نباید جز تغذیه کودک قرارداد. ممنوعیت عسل برای کودکان زیر یکسال به دلیل وجود سم بوتولیسم غیر پاستوریزه است، اما سرلاک های بسته بندی شده که حاوی عسل است، این مساله را شامل نمی شوند؛ زیرا طی مراحل آماده سازی این مورد بطور کل رفع می شود. لذا می توانید سرلاک های حاوی عسل نیدو را براحتی برای کودکان زیر یک سال خود نیز استفاده نمایید.
  • بعد از باز کردن درب قوطی، به مدت ۱ ماه قابل استفاده می باشد‏.‏
  • در جای خشک و خنک نگهداری شود‏.‏

منبع اختصاصی: نی نی سلامتninisalamat.com

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *