اطلاعات لازم درباره پوسیدگی دندان کودکان

هیچ تحقیقی تابه امروز ثابت نکرده که توقف شیردهی مانع از خراب شدن دندان ها می شود. خرابی دندان بیشتر به خاطر مصرف خوراکی های شیرین، بهداشت ضعیف دهان و دندان و حضور برخی از باکتری ها می باشد.

این نکته حایز اهمیت است که صرف نظر از موضوع شیردهی، دندان های نوزادمان را همواره تمیز نگه داریم. باید هر گونه اثر غذا را پاک کرده و میزان استرپتوکوکوس میوتانس دهانی ( یکی از فلورانرمال های دهان) را کاهش دهیم. مجله Public Health England مقاله ای ۹۸ صفحه ای را در ارتباط با بهداشت دهانی منتشر کرده است که شامل نکاتی در ارتباط با پوسیدگی دندان در کودکان زیر ۶ سال نیز می ‌باشد.

برخی از نکات مقاله فوق الذکر به شرح زیر است:

  • شیر مادر بهترین و مغذی ترین مواد را برای کودک به حساب می آید.
  • زمان شروع نوشیدن از طریق شیشه شیر از ۶ ماهگی باید آغاز شود، و به مرور طی یک سال کم کم این کار را کنار بگذارند.
  • به هیچ عنوان به نوشیدنی و خوراک کودک نباید شکر افزوده شود.
  • پدر و مادر باید دندان کودکانشان را بطور مرتب مسواک زده و یا بر مسواک زدن کودک نظارت مداوم داشته باشند.
  • به محض خروج دندان ها از لثه باید روزی ۲ بار آن ها را با خمیر دندان های مخصوص کودکان مسواک زد.
  • از خمیر دندانی استفاده کنید که حداکثر حاوی ۱۰۰۰ ppm می‌ باشد.
  • واجب است که کودک با دندان مسواک زده شبها بخوابد.
  • توصیه می‌شود که از دارو های فاقد شیرین کننده استفاده کنید.

راه های پیشگیری از پوسیدگی

در کنار مراقبت از دندان ها، بهتر است کار های زیر را نیز انجام دهید:

بررسی مداوم دندانهای نوزاد:

لازم است به طور منظم دندانهای دلبندتان را بررسی کنید. این بررسی شامل تمامی نقاط دهان نیز می ‌باشد، به خصوص ناحیه زیر لب بالا جایی که دندان ها به لثه می‌ رسند. البته بهتر است این کار را زیر نظر یک دنداپزشک دنبال نمایید.

داشتن یک رژیم سالم:

استحکام دندانها همیشه حاصل یک رژیم غذایی سالم است. با اینکه میوه ها و سبزیجات جز دسته خوراکی های سالم طبقه بندی میشوند، اما مصرف بیش از حد خوراکی ها و نوشیدنی های اسیدی مانند پرتقال یا آبمیوه ها می ‌توانند با کاهش pH ( افزایش میزان اسیدی بودن) دهان باعث آسیب دیدن دندان ها شود.

شست و شوی دهان با آب پس از صرف غذا یا نوشیدنی می ‌تواند به کاهش آسیب وارده به دندان ها کمک کند. باور عمومی بر این است که مصرف پنیر نیز می‌ تواند با تغییر pH دهان، از میزان پوسیدگی دندان ها بکاهد. مصرف غذاهای سالم در دوران بارداری که دندان های نوزاد در حال شکل گیری می ‌باشد بسیار مفید است.

شیر دهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم می ‌باشد. اگر شبها مجبور به شیردهی می شوید. بهتر است پس از انجام اینکار، دندان های نوزاد را به صورت ملایم مسواک بزنید.

هیچ گاه بصورت مشترک از یک قاشق استفاده نکنید:

لازم است که هیچ وقت به طور مشترک از وسایلی مثل قاشق که نوزاد به داخل دهانش می ‌برد، استفاده نکنید. این کار احتمال انتقال باکتری های عامل پوسیدگی دندان و حتی عوامل میکروبی جدی تر از والدین به نوزاد را افزایش می‌دهد. بطور کل این کار ف اقدامی است غیربهداشتی، غلط و مضر.

فلوراید:

عده ای معتقد اند که استفاده از فلوراید، کیفیت و استحکام مینای دندان را افزایش داده و پوسیدگی را ترمیم می‌ کند. با این وجود برخی دیگر بر این باورند که مصرف بیش از حد فلوراید خطرناک است و می ‌تواند منجر به ایجاد لکه بر روی مینای دندان( فلورز مینا) شود. دکتر سیرز در ارتباط با استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید برای کودکان می‌ گوید:

استفاده از خمیردندان برای کودک ضروری نیست، اما اگر کودکتان از کفی که هنگام مسواک زدن ایجاد می ‌شود لذت می ‌برد، می ‌توانید از خمیردندان های طعم دار ملایم استفاده کنید. و برای استفاده از خمیردندانهای فلورایددار، حتما با یک پزشک مشورت نمایید. این نکته بسیار مهم است که اگر کودکتان از مکمل ها یا نوشیدنی های حاوی فلوراید استفاده می‌کند، حتما از خمیردندان های معمولی بدون فلوراید استفاده نماید.

تهیه شده: نی نی سلامتninisalamat.com

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *